w ,

Pociągiem w 4 godziny z Warszawy do Budapesztu! Ruszą wielkie budowy zapowiedziane przez PiS!

Budowa kolei dużych prędkości między stolicami Polski i Węgier, Pakiet Mobilności, rozwój szlaku Via Carpatia oraz Bursztynowego Kolejowego Korytarza – to główne tematy rozmów ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra spraw zagranicznych i handlu Petera Szijjarto, które odbyły się 8 lutego w Warszawie.

– Zacieśnienie współpracy między naszymi krajami w zakresie połączeń kolejowych i drogowych to z całą pewnością przedsięwzięcie o charakterze cywilizacyjnym – powiedział Andrzej Adamczyk. Minister zaznaczył, że resort infrastruktury nadał priorytet zaniedbywanym dotychczas połączeniom, a podejmowana działania mają poprawić dostępność i spójność transportową nie tylko Polski, ale również Grupy Wyszehradzkiej. W tym kontekście wymienił korytarz Via Carpatia i Bursztynowy Kolejowy Korytarz Transportowy, który jest realizowany wspólnie z Węgrami.

Według węgierskich analiz budowa kolei dużych prędkości umożliwi skrócenie podróży z Warszawy do Budapesztu do czterech godzin. Ministerstwo Infrastruktury prowadzi analizy związane z tym projektem. Połączenie miałoby przebiegać z Warszawy, przez Centralny Port Komunikacyjny, dalej na południe w wykorzystaniem Bramy Morawskiej, przez Czechy i Słowację i Węgry.

Kolejne spotkanie ministrów Grupy Wyszehradzkiej w sprawie budowy kolei dużych prędkości zaplanowane jest na 6 marca.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Ks. Isakowicz-Zaleski przypomina: holokaust Żydów to nie jedyne nowożytne ludobójstwo

Niemcy: ponad 1400 przestępstw antysemickich i antyizraelskich w rok! A Izrael atakuje Polskę!