Wszyscy wiedzą, że II wojna światowa zaczęła się od ataku III Rzeszy na Polskę. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę ze skali hekatomby jaką Niemcy do spółki z Rosjanami zgotowali wówczas Polakom. Zgodnie z oficjalnymi statystykami podczas II wojny światowej na każdy 1 tysiąc mieszkańców Polski życie straciło 220. Dla porównania – na skutek wywołanych przez Niemców działań wojennych na każdy 1 tysiąc mieszkańców życie straciło 22 Holendrów, 15 Francuzów, 8 Brytyjczyków i 7 Belgów.
Oficjalne statystyki zabitych podczas działań wojennych w latach 1939 – 1945 wskazują, że w naszym kraju śmierć w wyniku agresji niemiecko-rosyjskiej śmierć poniosło ponad 6 milionów mieszkańców. To ok. 22 proc. populacji wówczas zamieszkującej tereny II RP. Inaczej rzecz ujmując – a skutek działań wojennych i podczas okupacji spośród każdego tysiąca polskich obywateli zginęło 220 osób.
Dla porównania skali tej hekatomby warto przytoczyć statystyki innych państw, które zostały zaatakowane w trakcie II wojny światowej (nie były agresorem): Węgry – 63 zabitych na każdy 1 tys. mieszkańców; Rumunia – 40 zabitych na każdy 1 tys. mieszkańców; Finlandia – 26 zabitych na każdy 1 tys. mieszkańców; Holandia – 22 zabitych na każdy 1 tys. mieszkańców; Francja – 15 zabitych na każdy 1 tys. mieszkańców; Wlk. Brytania – 8 zabitych na każdy 1 tys. mieszkańców; Belgia – 8 zabitych na każdy 1 tys. mieszkańców; Norwegia – 3 zabitych na każdy 1 tys. mieszkańców; Dania – 1 zabity na każdy 1 tys. mieszkańców. W tym kontekście przypomnijmy raz jeszcze Polskę – 220 zabitych na każdy 1 tys. mieszkańców!
Źródło: Ofiary II wojny światowej w Polsce (Wikipedia)
Artykuł za: niewygodne.info.pl
https://www.youtube.com/watch?v=j6QuvViFNck














