w ,

Policja zatrzymała kobietę, która wyłudzała pieniądze “na chore dziecko” za pośrednictwem Facebooka!

Policjanci z Komisariatu Policji w Brzeszczach, współpracując z oświęcimską Prokuraturą, zatrzymali, a następnie postawili 19 zarzutów wyłudzenia mienia 31-letniej mieszkance Brzeszcz, która w bezwzględny sposób, wykorzystała wizerunek chorego dziecka, a zebrane od darczyńców pieniądze przeznaczyła na własne potrzeby.

Sprawą podejrzanej zbiórki pieniędzy policjanci z Komisariatu Policji w Brzeszczach, zainteresowali się po tym, gdy skontaktowała się z nimi mieszkanka Brzeszcz, która za pośrednictwem jednego ze społecznościowych portali internetowych otrzymała wiadomość od znajomej, z prośbą o wpłatę pieniędzy na leczenie chorego na nowotwór dziecka koleżanki. Mieszkanka Brzeszcz chciała mieć jednak pewność, że pieniądze zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, więc zanim dokonała wpłaty skontaktowała się policjantami.

Funkcjonariusze, chcąc wyjaśnić wątpliwości, w trakcie prowadzonych czynności ustalili, że 31-letnia mieszkanka Brzeszcz nie jest osobą uprawnioną do prowadzenia zbiórki pieniędzy na rzecz leczenia dziecka, natomiast numer konta, który podawała należał do jej prywatnego konta. Ponadto ustalili, że kobieta zmieniając dane bezprawnie wykorzystała wizerunek podopiecznego jednej ze śląskich fundacji.

Posiadając dowody świadczące o niezwykle bulwersującej, przestępczej działalności oszustki, policjanci we współpracy z oświęcimską Prokuraturą wszczęli dochodzenie, które wykazało że podejrzana zdążyła wyłudzić pieniądze od 19 osób. Pokrzywdzeni kierując się odruchem serca dokonali wpłaty różnego rodzaju kwot i dopiero od policjantów dowiadywali się, że pieniądze zamiast na leczenie dziecka zasilały konto oszustki. Komentując sprawę nie mogli uwierzyć w to, że ktoś w ten sposób mógł wykorzystać ich szczery i bezinteresowny odruch serca dla własnych korzyści.

Dodatkowo na podstawie materiałów przekazanych przez policjantów z Brzeszcz odrębne dochodzenie, w sprawie bezprawnego wykorzystania wizerunku dziecka, wszczęli policjanci ze Śląska.

Wiele osób, kierując się altruizmem, ufając osobom prowadzącym zbiórki, nie próbuje w żaden sposób zweryfikować podawanych przez nie informacji i zamiast faktycznej pomocy padają ofiarami bezwzględnych oszustów. Biorąc powyższe pod uwagę apelujemy, aby kierując się chęcią pomagania działać rozważnie. Wtedy będziemy mieli pewność, że wsparliśmy szczytny cel, a nie konto oszusta.

Pamiętajmy również, że fundacje czy organizacje prowadzące działalność charytatywną, na swoich stronach internetowych dokładnie informują o prowadzonej działalności, zamieszczają sprawozdania i raporty roczne, co można łatwo sprawdzić. Przypominamy również, że korzystając ze strony prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu, samodzielnie można zweryfikować, czy dana organizacja jest oficjalnie zarejestrowana.

KWP w Krakowie, policja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Polska wytrychem Turcji do islamizacji Europy? Marszałek Kuchciński w Ankarze

Rafał Ziemkiewicz: PRECZ Z CENZURĄ FACEBOOKA!