w , ,

Polska buduje koalicję państw walczących przeciwko koncernom unikającym podatków

Polska buduje koalicję państw walczących z tzw. optymalizacjami podatkowymi, czyli z unikaniem płacenia podatków przez firmy.

15 i 16 września odbyło się w Tallinie nieformalne posiedzenie unijnej Rady ECOFIN (skupiającej ministrów finansów i gospodarki państw członkowskich UE), w którym uczestniczył wicepremier Mateusz Morawiecki. W rozmowach z ministrami finansów krajów UE po raz kolejny podnosił konieczność wypracowania mechanizmów przeciwdziałających unikaniu opodatkowania przez wielkie korporacje. W walce z tym zjawiskiem Polska jest jednym z unijnych liderów.

Głównym tematem posiedzenia Rady ECOFIN w Tallinnie były plany opodatkowania przedsiębiorstw działających w sektorze gospodarki cyfrowej. Chodzi o to, by płaciły one podatek dochodowy w tym kraju, w którym uzyskują przychody. Polska jest jednym z państw UE, które domaga się uregulowania tej kwestii na poziomie międzynarodowym, czyli wdrożenia prawa obowiązującego wszystkie kraje członkowskie Wspólnoty oraz OECD.

Podczas sesji ECOFIN w Tallinie ten postulat poparła zdecydowana większość państw unijnych. „Budujemy tutaj koalicję krajów, które będą chciały zdecydowanie przyspieszyć z wypracowaniem zasad pomagających pozyskiwanie podatków od obrotów czy przychodów firm tam, gdzie one powstają” – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Tematem dyskusji ministrów w Tallinnie były także mechanizmy funkcjonowania Unii Gospodarczej i Walutowej. Reprezentujący Polskę w tej części dyskusji wiceminister finansów Piotr Nowak wskazywał m.in. na konieczność wzmocnienia możliwości kontrolnych i obsługi ruchu na granicach zewnętrznych UE, zwłaszcza na lądowych przejściach granicznych.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Niemiecki polityk przyznaje: Niemcy powinni być dumni z osiągnięć swoich żołnierzy podczas II wojny światowej (sic!)

Norymberga dla komuny! Minister Macierewicz oczekuje rozliczeń z czerwonym totalitaryzmem