Facebook IPN
w ,

Prezes IPN: Trzeba odtajnić raport o Wojskowych Służbach Informacyjnych

Stojący na czele Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek opowiedział się za odtajnieniem aneksu do raportu weryfikacyjnego byłych komunistycznych służb wojskowych.

Prezes IPN podczas przemówienia wygłoszonego w Spale przypomniał, iż celem instytucji, której szefuje, jest oderwanie się od postkomunistycznego dziedzictwa.

– IPN uczyni wszystko, żeby zbiór zastrzeżony faktycznie przestał istnieć; żeby nie było tam żadnych tajemnic – powiedział Jarosław Szarek. Przypomniał w tym kontekście wynikające z ustawy zadanie Instytutu Pamięci Narodowej, czyli naukowe zbadanie oraz rozliczenie postkomunistycznego dziedzictwa, a także przekazanie społeczeństwu prawdy o zdradzie i bohaterstwie ludzi z czasów PRL.

– IPN nie godzi się na budowę wolnej Polski na komunistycznych fundamentach. Tę pępowinę z PRL musimy przeciąć i przetniemy ją – zadeklarował.

Prezes instytutu odniósł się do oczekiwań środowisk patriotycznych, dotyczących jawności archiwaliów komunistycznych służb specjalnych: – Zachęcamy też innych, żeby poszli tym śladem. Trzeba odtajnić raport o WSI i inne tego typu dokumenty. PRL się skończył przed 28 laty i nie możemy pozwolić, żeby jakiekolwiek tajemnice pętały dziś naszą swobodę. Potrzeba nam odwagi, bo tylko tak będziemy naprawdę wolni – powiedział dr Szarek.

Szef IPN był gościem sobotniego zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”.

Za: pch24.pl, źródło: wPolityce.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

KOLEJNY ABSURD! Komisja Europejska zamierza uregulować sposób, w jaki są przygotowywane belgijskie frytki

Ks. prof. Cisło: biznes migracyjny to horror kobiet. Pomagajmy mądrze, czyli na miejscu