Prezydent Andrzej Duda przed Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli
w , ,

Prezydent Andrzej Duda: postawa Powstańców, to postawa gotowości służby Ojczyźnie!

Sześciu Powstańców Warszawskich uhonorował dziś podczas uroczystości w Muzeum Powstania prezydent RP Andrzej Duda. Wśród odznaczonych znalazła się siostra Lucyna Reszczyńska, sanitariuszka szpitala przy ul. Kopernika. Prezydent odznaczył także 16 osób związanych z upamiętnieniem zrywu z sierpnia 1944 roku. Do Parku Wolności przybyło liczne grono kombatantów z rodzinami, harcerzy i wolontariuszy rozpoczynających się obchodów rocznicowych. Gości uroczystości przywitał Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz kultywowanie polskich tradycji narodowych Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został mjr. Julian Kulski, ps. „Goliat”, żołnierz Zgrupowania „Żniwiarz”. Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski odznaczone zostały siostra Lucja (Lucyna) Reszczyńska oraz Ewa Jeglińska, ps. „Ewa”, łączniczka pułku „Baszta” między komendą Mokotowa a Śródmieścia.

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski uhonorowane zostały Hanna Szeremeta-Węgrzecka, ps. „Czarna Zośka”, sanitariuszka w Zgrupowaniu „Konrad” oraz Jadwiga Wiśniewska, ps. „Sroka”, sanitariuszka i łączniczka służąca w Wojskowej Służbie Kobiet.

Prezydent przyznał także Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości Halinie Wołłowicz-Hołowni, ps. „Rena”, łączniczce i sanitariuszce pułku „Baszta”.

– Chcę z całą mocą podkreślić, że każda rocznica wybuchu powstania jest ważna dla Rzeczypospolitej, ważna dla wychowania młodzieży, więc dla przyszłości Rzeczypospolitej i jest ważna dla mnie osobiście, jako prezydenta RP, ale przede wszystkim jako obywatela, jako harcerza, jako tego, który na historii powstania, bohaterstwie powstańców warszawskich, wychował się – powiedział prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że także jego „postawa gotowości służby ojczyźnie została poprzez tamte wydarzenia i postawę młodych Polaków w dużym stopniu ukształtowana”.

Prezydent powiedział, że jest dla niego ogromnym „zaszczytem spotkać się z bohaterami tamtych dni”. – Powstanie być może nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, ale wpisało się w wielką polską historię. Dzięki bohaterstwu możliwe było odzyskanie pełnej suwerenności Polski pod koniec XX w. – dzięki powstaniu wyrosło kolejne pokolenie, które nie pogodziło się z sowiecką dominacją, tego, że nie żyje w państwie w pełni wolnym, bo pamiętało o tej krwi przelanej za wolną Polskę, wspierane przez rodziców, którzy krew przelewali i przetrwali – powiedział.

Prezydent wspomniał o działalności Muzeum Powstania Warszawskiego i jego twórcy, prezydencie Lechu Kaczyńskim. – Ogromnie dziękuję, że to muzeum jest, że jest pięknie utrzymywane i dobrze zarządzane, że ma tyle wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas, by służyć idei powstania. Chcę wyrazić wdzięczność harcerzom, że wysłuchaliście mojego apelu, by być w Warszawie. Harcerze walczyli w powstaniu, oddziały harcerskie przeszły do historii czynu powstańczego. Cieszę się, że harcerze pokazują, że harcerstwo jest kontynuacją tej wspaniałej idei – powiedział.

W imieniu powstańców prezydentowi podziękował mjr. Julian Kulski.

Do Muzeum Powstania licznie przybyli kombatanci i weterani walk z sierpnia 1944 roku. Obecna była m. in. Anna Anders, córka gen. Władysława Andersa. W spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści, generałowie WP oraz przedstawiciele służb mundurowych. Na spotkanie z kombatantami przybyli także duchowni kilku wyznań, obecni byli m. in. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz biskup polowy Józef Guzdek.

Za: pch24.pl, KAI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Wszyscy tylko o sądach, tymczasem budżet kraju z rekordową nadwyżką a zadłużenie w końcu zaczęło spadać!

Sąd UE znowu przeciwko Polsce. Tym razem wspiera rosyjski Gazprom i rząd w Berlinie