w ,

Przemysł FAKENEWS! Gazeta.pl, Wp.pl, naTemat.pl łgały w sprawie emerytury rzekomego 95-letniego powstańca warszawskiego!

Pamiętacie jak media grzały temat 95-letniego powstańca warszawskiego, któremu ustawa dezubekizacyjna miała istotnie obniżyć emeryturę? Sprawa przez kilka dni nie znikała z leadów i czołówek wielu popularnych porali internetowych. Teraz okazało się, że był to klasyczny FAKENEWS. Resort spraw wewnętrznych jednoznacznie wykluczył, aby 95-letni powstaniec był objęty zakresem ustawy dezubekizacyjnej. – „Osoba ta nigdy nie otrzymała żadnej decyzji o obniżeniu emerytury”, czytamy w komunikacie MSWiA. Pytanie – czy ktokolwiek przeprosi za rozsyłanie fałszywych informacji?

Przypomnijmy – media mainstreamowe kilka dni temu obiegł news o 95-letnim powstańcu warszawskim, któremu „władza PiS zabrała emeryturę”. Zgodnie z informacjami, jakie można było znaleźć na takich serwisach jak Gazeta.pl, Wp.pl czy naTemat.pl – ów powstaniec miał zostać objęty ustawą dezubekizacyjną.

W sprawie 95-latka interweniował nawet Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar. To on opublikował obszerne fragmenty listu wspomnianego powstańca, w którym ów weteran żalił się, że najpierw był żołnierzem AK, „zaplutym karłem reakcji” i osobistym wrogiem towarzysza Bieruta i Stalina, a teraz jest wrogiem Narodu i „osobistym wrogiem, ale czyim”?

Teraz okazuje się, że cała historia jest fejkiem. MSWiA wydało w tej sprawie specjalny komunikat, w którym wykazało, iż 95-latek, który zgłosił się do RPO nigdy nie był objęty zakresem ustawy dezubekizacyjnej. – „Osoba ta nigdy nie otrzymała żadnej decyzji o obniżeniu emerytury”, czytamy w komunikacie MSWiA.

Powstaje pytanie – czy którykolwiek z serwisów informacyjnych kolportujących newsa o tym, że „PiS pozbawił 95-letniego powstańca warszawskiego emerytury”, teraz przeprosi za to, że grzał zupełnie nieprawdziwy temat?

Pozostając w obrębie tej sprawy – świetną pracę wykonał Demaskator Propagandy, który na twitterze opublikował infografikę prezentującą „studium przypadku” medialnego kłamstwa o 95-letnim powstańcu:

Za: niewygodne.info.pl

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0
Ofiary Katastrofy w Smoleńsku

Makabryczne ustalenia: tylko w połowie trumien ofiar katastrofy smoleńskiej były właściwe ciała!

Rimini: kolejny imigrant próbował zgwałcić turystkę. Włoski polityk proponuje chemiczną kastrację