w , ,

Rząd Niemiec chce zakazać małżeństw dzieci. Znów w ruch pójdą Jugendamty?

Według oficjalnych statystyk niemieckiego rządu na terenie RFN w czerwcu tego roku żyło aż 1475 dzieci pozostających w związkach małżeńskich. To przede wszystkim muzułmanki z Syrii wydawane za mąż przez swoje rodziny – nawet w wieku poniżej 14 lat.

Choć małżeństwa nieletnich to problem obecny w Niemczech już od wielu lat, sprawa nabrała szczególnej ostrości dopiero po wybuchu kryzysu imigracyjnego i masowym napływie muzułmańskich uchodźców do kraju. Obecne według szacunków niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na terenie RFN mieszka 1475 nieletnich małżonków, przede wszystkim dziewczynek. 361 spośród nich mają mniej niż 14 lat, 120 mają 14 albo 15 lat. W 664 przypadkach chodzi o imigrantki z Syrii.

Rządząca Niemcami koalicja CDU i SPD zamierza ograniczyć małżeństwa dzieci, wprowadzając całkowity zakaz poślubiania osób poniżej 18. roku życia.

Według organizacji Unicef na całym świecie jest 15 milionów nieletnich małżonków. 82 proc. z nich to dziewczynki. Liczba młodocianych żon rośnie wraz z nasilaniem się kryzysu uchodźczego. Według organizacji w krajach Bliskiego Wschodu dość powszechna jest praktyka wydawania przez rodziny córek za mąż, by w ten sposób ułatwić im podróż do Europy jako uchodźca. Posiadanie dużo starszego męża miałoby chronić je przed gwałtami ze strony innych uchodźców. Niejednokrotnie jednak ma chodzić także o pieniądze. Rodzina chce po prostu zarobić sprzedając córkę na żonę, dzięki temu zyskując środki umożliwiające emigrację.

W ubiegłym tygodniu niemieckie Ministerstwo Sprawiedliwości kierowane przez lewicowego polityka Haiko Maasa opracowało plan ustawy, która ma ograniczyć przymusowe małżeństwa dzieci.  Zaproponowane rozwiązania budzą dużą krytykę.

Według mediów mających wgląd do dokumentów niemieckie urzędy otrzymałyby prawo rozwiązywania zawartych z nieletnimi imigrantami małżeństw. Sprawą miałyby zajmować się między innymi niesławne Jugendamty, znane z praktyki całkowicie bezpodstawnego odbierania rodzicom dzieci. Propozycja zakłada, że zawarte poza granicami Niemiec małżeństwo dorosłego mężczyzny z 13-letnią dziewczynką zostanie uznane za nielegalne tylko wówczas, gdy dziewczynka stwierdzi przed sądem, iż zostało ono zawarte wbrew jej woli.

Takie rozwiązanie, jako ich zdaniem połowiczne, krytykuje jednak wielu polityków lewicy, także z partii Maasa, SPD. Resort sprawiedliwości zapewnia, że czas pracuje nad szczegółowymi rozwiązaniami i nową propozycję ustawy ma przedstawić pod koniec tego roku. Priorytetem ma być w każdym razie skuteczna eliminacja przymusowych małżeństw dzieci.

Obecnie niemieckie prawo dopuszcza małżeństwa nie tylko między pełnoletnimi partnerami. Wystarcza, by jedno z małżonków miało ukończone 16 lat.

Za: pch24.pl, źródło: zeit.de

https://www.youtube.com/watch?v=gEdwiCX4deQ

https://www.youtube.com/watch?v=eHfpBHuP7QI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Plaga przestępczości w Niemczech. Obywatele ze strachu kupują broń odstraszającą

Polska miała być omijana szerokim łukiem przez zagraniczne firmy. Wygląda więc na to, że Mercedes, Toyota czy LG inwestują tutaj za karę…