Konsul generalny RP w Stambule Wojciech Rychlewicz podczas II wojny światowej wydawał fałszywe zaświadczenia, że są polskimi katolikami tysiącom żydowskich uchodźców, co umożliwiało im przedostanie się do obu Ameryk i Palestyny.
Historię działalności Wojciecha Rychlewicza w latach sprawowania przez niego misji dyplomatycznej w Turcji podczas II wojny światowej opisał Eldad Beck – berliński korespondent izraelskiego dziennika “Israel Hayom”. Sprawa ujrzała światło dziennie dopiero po 80 latach! O tym odkryciu opowiada Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego, współautorka książki „Lista Ładosia”.
Dzięki temu fałszerstwu blisko 5000 polskich Żydów mogło uciec na Bliski Wschód poprzez Turcję, która podczas II wojny światowej była neutralna.
Ładowanie…