Serbowie wybrali nowego prezydenta. Aleksandar Vucić z Serbskiej Partii Postępowej.

0
817

W niedzielę (2 kwietnia) w Serbii odbyły się wybory prezydenckie, w których zdecydowane zwycięstwo w pierwszej turze odniósł Aleksandar Vucić z Serbskiej Partii Postępowej.

Zwycięzca zdobył 55% głosów, co dało mu zwycięstwo już w pierwszej turze. Drugie miejsce zajął były Rzecznik Praw Obywatelskich Sasza Janković z 9,4% głosów. Podobne poparcie uzyskał również kontrowersyjny komik Luk Maksimović.

Aleksandar Vucić do tej pory sprawował funkcje premiera kraju. Swoją karierę polityczną rozpoczął jako nacjonalista za rządów Slobodana Miloszevicza. Obecnie zarówno Vucić jak i jego partia odcinają się od tej ideologii i bliżej im jest do europejskiej chadecji. Jako premier był oskarżany o tendencje autorytarne i zarzucano mu ograniczanie wolności mediów. Mimo to, jego poparcie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie z powodu znacznej poprawy koniunktury gospodarczej Serbii ostatnich lat oraz zmniejszeniu bezrobocia.

Nowo wybrany Prezydent gorąco popiera wejście Serbii do struktur Unii Europejskiej. Jednocześnie jednak pragnie utrzymać historyczny sojusz z Federacją Rosyjską. To polityka zgodna z tak zwaną: “Doktryną czterech filarów” która polega na utrzymaniu przyjaznych stosunków zarówno z Brukselą i Waszyngtonem, jak i też Moskwą oraz Pekinem.

Za: narodowcy.net

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here