Spółkę wyceniano na 200 mln zł. Posiadała atrakcyjne nieruchomości w Warszawie. Ekipa Tuska sprywatyzowała ją za 115 mln - PrawicowyInternet.pl
środa, 3 czerwca, 2020

Spółkę wyceniano na 200 mln zł. Posiadała atrakcyjne nieruchomości w Warszawie. Ekipa Tuska sprywatyzowała ją za 115 mln

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Kontrolerzy NIK nie mieli wątpliwości – przy prywatyzacji należącej do Skarbu Państwa spółki “Meble Emilia” doszło do poważnych nieprawidłowości. W opracowanym przez rząd Tuska memorandum w/s sprzedaży nie wiedzieć czemu położono nacisk na nierentowny obrót mebli (spółka chciała się z tego wycofać). Nie eksponowano natomiast kwestii wielu nieruchomości w ścisłym centrum Warszawy, których spółka była właścicielem oraz zarządcą i które windowały jej wartość na blisko 200 mln zł. Ostatecznie ekipa Tuska Meble Emilia sprywatyzowała deweloperowi za 115 mln zł.

NIK negatywnie oceniła sprzedaży 85 proc. udziałów spółki Meble Emilia Sp. z o.o., której dokonano w 2012 roku. Zdaniem kontrolerów Ministerstwo Skarbu Państwa w rządzie Tuska, zamiast prywatyzować powinno wnieść spółkę Meble Emilia do Grupy Polski Holding Nieruchomości SA (tj. inny państwowy podmiot zajmujący się zarządzaniem nieruchomości), zainteresowanej przejęciem Emilii z racji posiadanych przez nią wartościowych nieruchomości komercyjnych w atrakcyjnych lokalizacjach Warszawy. Wniesienie Emilii do portfela spółek Grupy PHN SA byłoby korzystne dla obu stron.

Janusz Lewandowski to nie tylko referent antypolskiej rezolucji. To przede wszystkim pomysłodawca rabunkowej „powszechnej prywatyzacji”!

Kontrolerzy NIK stwierdzili również, że wadliwie sporządzono strategię prywatyzacyjną spółki Meble Emilia. NIK wskazuje, że w zaproszeniu do negocjacji pominięto fakty korzystne dla rzeczywistej wyceny wartości spółki, m.in. posiadanie przez spółkę atrakcyjnych nieruchomości oraz prowadzenia trzech inwestycyjnych przedsięwzięć deweloperskich. Zlecone przez Ministerstwo “Memorandum informacyjne” kładło natomiast nacisk na nierentowną działalność spółki w zakresie obrotu meblami i nie uwypuklało zmiany w kierunku zacznie rentowniejszego zarządzania nieruchomościami, co wpłynęło na nikłe zainteresowanie potencjalnych inwestorów ewentualną transakcją.

Efekt tego był taki, że Meble Emilia sprywatyzowano za kwotę 115 mln zł, tj. o 82 mln zł mniej niż wynosiła pierwotna wycena zbywanych udziałów (ponad 197 mln zł). Nabywcą okazała się być firma deweloperska Griffin. Nie zamierzała ona oczywiście handlować meblami. Państwowe przedsiębiorstwo odkupiła od rządu Tuska wyłącznie dla jej nieruchomości, w tym przede wszystkim dla działki przy ul. Emilii Plater. Wiosną tego roku nowy właściciel wyburzył stojący tam do tej pory pawilon handlowy Emilia, a na jego miejscu ma powstać 160-metrowy wieżowiec.

Zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie prywatyzacji spółki Meble Emilia zostało złożone jeszcze w 2016 roku. Obecnie trwa śledztwo, które ma wykazać czy doszło do sprzedaży państwowej spółki po zaniżonej cenie. Postępowanie to zostało nie dawno przedłużone do lutego 2018 roku.

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,155FaniLubię
17,874ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy