w ,

Sprawa reprywatyzacji – ciąg dalszy!

Przyjęto nową ustawę związaną reprywatyzacją budynków. Od teraz, reprywatyzacja nieruchomości wraz z lokatorami jest zakazana.

Co więcej, dajemy możliwość wypłaty odszkodowań ofiarom ujawnianych nieprawidłowości. To bardzo ważny dokument – komentował sprawę wieceprzewodniczący komisji ds. reprywatyzacji – Paweł Lisiecki.

Pieniądze hamowane przez stołeczny ratusz, trafią od teraz na konta obywateli.

Chociaż Komisja odzyskała dla Warszawy niemal 20 mln zł, przekazywanie pieniędzy nie było dalej realizowane przez warszawski ratusz. Teraz ratusz nie ma nic do gadania. Władze miasta pozbędą się kłopotu, a my nie będziemy się już musieli z nimi przepychać.

Na chwilę obecną dokument ustawy czeka tylko na podpis Andrzeja Dudy. Ustawa przyjęta była z częścią poprawek zgłoszonych przez Senat. Pieniądze z warszawskiego ratusza, mają zostać przekazane poszkodowanym za pośrednictwem funduszu reprywatyzacyjnego. Wypłaty te dotyczą 250 osób.

Zasadniczym punktem ustawy jest zakaz reprywatyzacji lokali wraz z lokatorami.

Jest to zakaz zwrotów wraz z ludźmi. Ale to do czasu, do kiedy umowy najmu będą obowiązywały. Jeśli jednak miasto zagospodaruje sprawę danych lokatorów, nieruchomość będzie mogła zostać zwrócona prawowitym właścicielom.

Reprywatyzacja z lokatorami była głównym aktem afery reprywatyzacyjnej.

To nigdy nie powinno mieć miejsca. Osoby mieszkające w takich budynkach mają prawo do odszkodowań i zadośćuczynień.

W najbliższym czasie nie ma zapewne szans na dużą reformę w tej sprawie, choć mamy nadzieję, że małymi krokami uda nam się na przykład załatwić sprawę domków jednorodzinnych, które na terenie miasta były odbierane w wyniku Dekretu Bieruta. Często w tych budynkach mieszkają jeszcze spadkobiercy osób, które je przejmowały – mówi Lisiecki.

Do kwestii przyjęcia ustawy odniósł się warszawski aktywista i działacz Jan Śpiewak:

Traktuję słowa posłów PiS poważnie. To nie jest coś, co rozwiąże cały złożony problem wielkiej reprywatyzacji, ale spowoduje naprawienie krzywd lokatorów

Koniec z nielegalnymi eksmisjami i czyszczeniem kamienic.

Sprawę skomentował również wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta:

Dodatkowym plusem ustawy będzie możliwość uzyskania odszkodowania przez osoby dziedziczące po poszkodowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Mocny komentarz Ziemkiewicza! Uczucia podobne do głosowania na Wałęsę.

HQDEFAULT - ZDJ SCREEM YOUTUBE

Staszewski stanie oko w oko ze sprawiedliwością!