Tak wyglądała Warszawa po stłumieniu przez Niemców Powstawania z 1944 r.
w , , ,

Straty spowodowane przez Niemców po stłumieniu Powstania Warszawskiego wyniosły 45,3 mld $. Nikt nam za to nie zapłacił

W 2004 roku, na polecenie Lecha Kaczyńskiego – ówczesnego prezydenta M. St. Warszawy – przygotowano ekspertyzę dotyczącą wysokości rachunku jaki potencjalnie można by wystawić Niemcom za zniszczenia dokonane w Warszawie w latach 1944-45. Opiewał on na gigantyczną kwotę: 45,3 mld $! I chodzi tylko o straty materialne (zniszczone budynki, infrastruktura)! Nikt nie podjął się bowiem próby wyliczenia finansowych odszkodowań za mordy dokonane na bezbronnych cywilach.

45,3 mld dolarów to w przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie ok. 176 mld zł, czyli połowa wszystkich wydatków polskiego państwa w 2016 roku. Na tak gigantyczną kwotę zostały wycenione zniszczenia jakich dokonali Niemcy w Warszawie po stłumieniu Powstania. I nie mówimy tutaj o czymś, co w praktyce nie powinno być mierzalne w pieniądzu, czyli o ludzkich istnieniach. Wyliczenia ekspertów ratusza Warszawy z 2004 roku skupiły się bowiem jedynie na stratach materialnych (budynki, ulice, infrastruktura).

W kontekście powyższego warto również przypomnieć, że w wyniku niemieckich opresji po 1.08.1944 r. śmierć poniosło ok. 200 tys. warszawiaków.

Update 1.08.2017 r.: Tymek Borowski dokonał wizualizacji tego, jak wyglądałaby bryła gruzu ze zniszczonych przez Niemców budynków Warszawy po 1 VIII 1944 r. 18 milionów metrów sześciennych gruzu robi wrażenie:

Za: niewygodne.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Urzędniczka pomyliła rachunki bankowe. Przepadło 4 mln zł. Sąd skazał ją na 8 tys. zł grzywny (!)

Zabijają „niewiernych” w imię Allaha. Zobacz raport na temat zamachów w Europie od 2015 roku