w ,

To już prawdziwy eurokołchoz. Komisja Europejska krytykuje podniesienie wieku szkolnego w Polsce

„Niedawna decyzja o podniesieniu wieku obowiązku szkolnego do lat siedmiu nie jest zgodna z wynikami międzynarodowych badań, w których podkreślono znaczenie wczesnego nauczania” – tak w swoim raporcie Komisja Europejska pisze o podniesieniu przez Polskę wieku szkolnego. Widać, że urzędnicy z UE chcieliby decydować o wszystkim i za wszystkich.

Krytyka polskich władz o podniesieniu z sześciu do siedmiu lat wieku rozpoczynania obowiązkowej nauki w szkole znalazła się w „Monitorze Kształcenia i Szkolenia 2016”. Jak oceniła KE, decyzja Polski – de facto przywracająca od lat obowiązujące w polskiej szkole zasady – „nie jest zgodna z wynikami międzynarodowych badań, w których podkreślono znaczenie wczesnego nauczania”.

Tibor Navracsics, komisarz UE ds. edukacji dodał, że z badań i statystyk wynika, że z punktu widzenia rozwoju umiejętności i osobowości najkorzystniejszy dla dzieci jest wczesny etap edukacji. – Dlatego popieramy wszystkie reformy, które obniżają wiek wchodzenia dzieci w system edukacyjny, także w system opieki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Decyzja Polski jest sprzeczna z tą tendencją, dlatego ją krytykujemy – powiedział.

W publikacji KE znalazła się też wzmianka na temat rozpoczętej przez rząd reformy ustroju szkolnego. Komisarz przyznał jednak, że KE w tej chwili nie ma żadnej oceny na jej temat. – Oczywiście obserwujemy sytuację i jesteśmy otwarci na wszelkie dyskusje z polskim rządem – powiedział komisarz.

Choć KE krytykuje decyzja władz polskiego rządu, to jednocześnie przyznaje, że Polska jest wśród krajów UE z najniższym odsetkiem osób przedwcześnie kończących edukację. Mamy też jedne z najlepszych wyników, jeśli chodzi o zdobywanie przez uczniów podstawowych umiejętności czytania, w dziedzinie matematyki i nauk przyrodniczych. „Według raportu polska oświata nadal jednak boryka się z problemami dotyczącymi nauczania umiejętności przekrojowych, takich jak krytyczne myślenie, wykorzystanie wzorów matematycznych, argumentacja i interpretacja czy umiejętność napisania streszczenia” – informuje gosc.pl.

Za: pch24.pl, źródło: gosc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

prof. Chodakiewicz recenzuje początki rządów Prawa i Sprawiedliwości

Sonda #6 Czy Lech Wałęsa powinien być pozbawiony Pokojowej Nagrody Nobla ?