Turcja walczy z chrześcijanami! Sprofanowano XIII wieczny kościół i zamieniono go w meczet!

3
14742

Jak podała agencja Fides, w Trapezuncie, w zabytkowym kościele bizantyjskim z XIII w. zniszczone zostały chrześcijańskie freski i mozaiki. Miał on być miniaturą najważniejszej bizantyjskiej świątyni średniowiecza, czyli kościoła Hagia Sophia z Konstantynopola. Po podbiciu Trapezuntu przez Turków w 1461 r. (a więc już po upadku Konstantynopola), zamieniono kościół w meczet.

Potem przyszli tutaj Rosjanie, którzy urządzili w nim skład szpital, a potem skład amunicji. Zdewastowana świątynię odrestaurowano w latach 60-tych XX w., urządzając w niej potem muzeum.

Trzy lata temu postanowiono przekształcić ją na mocy decyzji prezydenta Erdogana w meczet. Nie pomogły protesty chrześcijan, w tym patriarchy Konstantynopola. Adaptacja na meczet nie oszczędza zabytkowych chrześcijańskich fresków, przedstawiających scen przemienienia wody w wino, cudownego rozmnożenia chleba, dwunastoletniego Jezusa w Świątyni oraz wygnania Adama i Ewy z raju.

To nie jedyny przypadek kursu antychrześcijańskiego w ostatnich dniach. Kilka dni temu miejscowy gubernator – bliski współpracownik prezydenta – odwołał rekonsekrację prawosławnej cerkwi w Özlüce, której miał dokonać 7 maja ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

Za: dzienniknarodowy.pl

Komentarze:

komentarzy

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here