Unia chce podnieść ceny leków w Polsce. Mają być takie jak na Zachodzie. Niektóre pójdą do góry nawet o kilkaset procent!

1
8507

Grupa europarlamentarzystów wpadła na kuriozalny pomysł. Chcą, aby leki w polskich aptekach kosztowały tyle samo, co na Zachodzie Europy. Eksperci nie mają wątpliwości – ceny większości leków wzrosną u nas o minimum 1/3, a w niektórych przypadkach nawet o kilkaset procent! Powstaje retoryczne pytanie: Czy w ślad za podniesieniem cen leków w Polsce unijny parlament wyda rozporządzenie o tym, że do góry mają iść także polskie płace, renty i emerytury??

Oficjalne uzasadnienie dla pomysłu zrównania cen leków w całej Europie jest równie kuriozalne. Europarlamentarzyści doszli do wniosku dostęp do leków na terenie wszystkich państw UE powinien być równy i solidarny, a najłatwiej osiągnąć to, jeśli wprowadzi się odgórne ujednolicenie cen leków w całej Europie. Medykamenty mają kosztować dokładnie tyle samo niezależnie od tego, czy będą kupowane na terytorium Niemiec, Luksemburga, Słowacji czy Polski. W praktyce oznacza to, że ceny leków w najbogatszych krajach Wspólnoty spadną. W tych biedniejszych nastomiast (takich jak Polska) wzrosną. O ile? Eksperci szacują, iż w wariancie optymistycznym należy się spodziewać wzrostu cen za większość leków o minimum 1/3. W niektórych jednak przypadkach ceny za poszczególne leki mogą wzrosnąć nawet o kilkaset procent!

Nie wiem ile kasy pomysłodawcy tego projektu otrzymali “pod stołem” od firm farmaceutycznych, ale podejrzewam, że oficjalny (legalny) lobbing w tej kwestii musiał być gigantyczny. Szkoda tylko, że w ślad za podniesieniem cen leków w Polsce, do góry nie pójdą polskie płace, renty i emerytury…

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here