Agenci CBA w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji zatrzymali 8 osób m.in. biznesmena – jednego ze najbardziej znanych kupców roszczeń dekretowych do atrakcyjnych gruntów w stolicy, dwóch rzeczoznawców i trzech adwokatów.
Funkcjonariusze CBA przeszukali podwarszawską rezydencję biznesmena zatrzymanego przez CBA oraz mieszkania i kancelarie pozostałych zatrzymanych. Zatrzymani przez funkcjonariuszy z Delegatury CBA w Warszawie zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, tam usłyszą zarzuty.
Warszawska Delegatura CBA, pod nadzorem prokuratury, prowadzi już ponad 50 śledztw w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji. Wśród nich są postępowania dotyczące kilkunastu nieruchomości, a jedno z nich dotyczy nawet 50 adresów.
Funkcjonariusze tej delegatury CBA w styczniu zatrzymali pięć osób a w lutym br. trzy osoby w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy reprywatyzacji w Warszawie. Wśród zatrzymanych był m.in. były urzędnik ze stołecznego ratusza, prawnik, były z-ca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i dwie inne osoby z tego biura, pracujące w momencie zatrzymania w jednostkach samorządowych Warszawy.
https://www.youtube.com/watch?v=pWWEZOoo5Cc
Piotr Kaczorek, CBA
Straty w tej sprawie są szacowane co najmniej na 50 mln zł; sprawa jest rozwojowa – podkreślił Ziobro. Minister poinformował, że śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Wrocławiu, która będzie stawiała zarzuty w tej sprawie. – Na moje polecenie jest wiodącą prokuraturą w zakresie prowadzenia śledztw w obszarze wyłudzeń nieruchomości warszawskich – przypomniał Ziobro.
Według Ziobry, w tle czwartkowych zatrzymań „jest wątek sądowy, polegający na ustanawianiu przez sąd kuratorów” w ramach reprywatyzacji – i ta kwestia jego zdaniem przeczy publicznym twierdzeniom stowarzyszeń sędziowskich, że w sprawie reprywatyzacji sądy działają tak jak należy. Minister uznał, że ta sprawa to kolejny argument za potrzebą reformy sądownictwa.
Ziobro wypowiadał się przy okazji powołania Patryka Jakiego przez premier Beatę Szydło na przewodniczącego komisji weryfikacyjnej do tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości.
Minister sprawiedliwości powiedział, że prokuratura prowadzi ponad 150 śledztw w sprawie reprywatyzacji. Za: polskieradio.pl