foto: niewygodne.info.pl

Walka z mafią wyłudzającą zwroty VAT wciąż daje świetne rezultaty. Okazuje się, że w styczniu budżet naszego kraju zanotował wpływy w wysokości 35,19 mld zł. Były one aż o 36 proc. wyższe od dochodów, jakie nasze państwo osiągało jeszcze 5 lat temu, kiedy mafia wyłudzająca VAT czuła się w Polsce znacznie lepiej niż obecnie. W efekcie powyższego po styczniu 2018 roku nadwyżka budżetowa była najwyższa w historii i wyniosła +8,56 mld zł. Patrząc na te wyniki można dojść do wniosku, iż w sformułowaniu “wystarczy nie kraść” jest jednak wiele prawdy.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów – w styczniu nasze państwo zanotowało blisko 35,2 mld zł dochodów, przy wydatkach na poziomie 26,6 mld zł. Efekt był taki, że różnica między dochodami a wydatkami dała nigdy wcześniej nie notowaną nadwyżkę budżetową w rekordowej wysokości 8,56 mld zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Fikcyjne faktury VAT na 13 mln. „Wyprane” 67 mln zł. Zatrzymani biznesmeni z Wólki Kosowskiej

Jakie są powody tak dobrej realizacji budżetu po styczniu? Odpowiedzi są dwie. Po pierwsze: WYSTARCZY NIE KRAŚĆ. Pisałem już o tym kiedyś, ale w kontekście ogłoszonych wyników za styczeń należy powtórzyć. Walka z mafią wyłudzającą (kradnącą) zwroty VAT w końcu przynosi realne efekty. Wpływy z tytułu tego podatku we wspomnianym okresie były bowiem znacznie wyższe od wpływów osiąganych np. w 2013 roku, kiedy po styczniu notowano gigantyczny deficyt w wysokości 8,43 mld zł.

Po drugie – wykonanie wydatków budżetu państwa w styczniu 2018 r. według szacunkowych danych resortu finansów wyniosło jedynie 26,6 mld zł. Piszę “jedynie” bowiem w analogicznym okresie w 2017 roku przekazano na wydatki 30,2 mld zł, a w 2013 roku wydatki w styczniu wyniosły aż 34,35 mld zł. Niższe wykonanie wydatków w styczniu bieżącego roku jest wynikiem przede wszystkim niższej dotacji przekazanej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (mniej o 4,6 mld zł niż w styczniu 2017 roku), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek ZUS do wspomnianego Funduszu.

SKĄD TAKIE SUKCESY?: CBA: Międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza rozbita. 187 mln zł VAT zostaje w budżecie państwa

Nadwyżka budżetowa jest oczywiście bardzo pożądana dla finansów państwa. Nie ma bowiem sytuacji, w której rząd wydaje więcej pieniędzy niż posiada, a różnice “zasypuje” zaciągając nowe pożyczki (czyli de facto powiększa zadłużenie kraju). Pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnych miesiącach dochody naszego państwa będą konsekwentnie wyższe od wydatków, a pętla na szyi mafii kradnącej zwroty VAT będzie się zaciskała coraz mocniej.

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here