Warszawa: wznowiono prace Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Rosja odmawia współpracy! - PrawicowyInternet.pl
sobota, 30 maja, 2020

Warszawa: wznowiono prace Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Rosja odmawia współpracy!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

W Warszawie zebrała się polska część Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Decyzją ministra spaw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego gremium będzie się składać z 15 polskich ekspertów, którzy swe nominacje otrzymali 16 marca. Niestety nieoficjalnie wiadomo, że Rosja odmówiła współpracy i udziału w pracach grupy.

Pełnomocnikiem Ministra Spraw Zagranicznych ds. Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych został prof. Mirosław Filipowicz, dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. – Trzeba szukać sposobów rozmowy, wolnej od stereotypowych oskarżeń i opartej na zasadzie wzajemnej empatii. Trzeba też pamiętać, że Rosji nie należy redukować do wymiaru polityki jej władz – zaznaczył tuż po otrzymaniu nominacji nowy współprzewodniczący.

ZOBACZ: Pakt energetyczny Rosja – Niemcy. Berlin lekceważy wyroki Trybunału Sprawiedliwości!

– Jesteśmy otwarci na konstruktywną współpracę i podejmujemy działania na rzecz przełamania impasu, w którym się znaleźliśmy – mówił minister Witold Waszczykowski podczas wręczania nominacji. Zaznaczył, że celem prac Grupy ma być wypracowanie klarownej wizji działania i programu zaakceptowanego przez Polskę i Rosję. – Z nadzieją czekamy na pierwsze wspólne spotkanie części polskiej i rosyjskiej – mówił. Niestety jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF24, strona rosyjska nie jest zainteresowana podejmowaniem współpracy w ramach Grupy ds. Trudnych. Jak mówi ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Adriejew, dialog polityczny między oboma krajami jest nadal zamrożony i trudno byłoby współpracować w obecnych warunkach dyplomatycznych. Reporter RMF24 podaje, że Adriejew miał nieoficjalnie powiedzieć wprost, że współpracy nie będzie.

W skład zespołu, który wznowił prace po ponad dwóch latach przerwy, weszli badacze i eksperci, znawcy Rosji i tematyki wschodniej. W gremium pozostali dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt oraz historyk dr Andrzej Grajewski. Nowi członkowie grupy to m.in.: dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża, prawosławny teolog ks. prof. dr hab. Henryk Paprocki, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Ernest Wyciszkiewicz, a także profesorowie Grzegorz Motyka i Andrzej Nowak z PAN.

Warto dodać, że kilka tygodni wcześniej pracę rozpoczęła podobna grupa polsko-ukraińska.

Powołana w styczniu 2002 roku Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych to gremium doradcze rządów obu państw, złożone z ekspertów i naukowców wyznaczonych do omawiania najtrudniejszych kwestii w stosunkach polsko-rosyjskich. W grudniu 2015 ze współprzewodniczenia zrezygnował prof. Adam Rotfeld, który piastował to stanowisko od 2008 r. Po raz ostatni Grupa zebrała się 16 listopada 2013 r. w Kaliningradzie.

Za: pch24.pl, źródło: KAI, rmf24.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,185FaniLubię
17,879ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy