w , ,

Warszawa: wznowiono prace Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Rosja odmawia współpracy!

W Warszawie zebrała się polska część Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Decyzją ministra spaw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego gremium będzie się składać z 15 polskich ekspertów, którzy swe nominacje otrzymali 16 marca. Niestety nieoficjalnie wiadomo, że Rosja odmówiła współpracy i udziału w pracach grupy.

Pełnomocnikiem Ministra Spraw Zagranicznych ds. Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych został prof. Mirosław Filipowicz, dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. – Trzeba szukać sposobów rozmowy, wolnej od stereotypowych oskarżeń i opartej na zasadzie wzajemnej empatii. Trzeba też pamiętać, że Rosji nie należy redukować do wymiaru polityki jej władz – zaznaczył tuż po otrzymaniu nominacji nowy współprzewodniczący.

ZOBACZ: Pakt energetyczny Rosja – Niemcy. Berlin lekceważy wyroki Trybunału Sprawiedliwości!

– Jesteśmy otwarci na konstruktywną współpracę i podejmujemy działania na rzecz przełamania impasu, w którym się znaleźliśmy – mówił minister Witold Waszczykowski podczas wręczania nominacji. Zaznaczył, że celem prac Grupy ma być wypracowanie klarownej wizji działania i programu zaakceptowanego przez Polskę i Rosję. – Z nadzieją czekamy na pierwsze wspólne spotkanie części polskiej i rosyjskiej – mówił. Niestety jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF24, strona rosyjska nie jest zainteresowana podejmowaniem współpracy w ramach Grupy ds. Trudnych. Jak mówi ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Adriejew, dialog polityczny między oboma krajami jest nadal zamrożony i trudno byłoby współpracować w obecnych warunkach dyplomatycznych. Reporter RMF24 podaje, że Adriejew miał nieoficjalnie powiedzieć wprost, że współpracy nie będzie.

W skład zespołu, który wznowił prace po ponad dwóch latach przerwy, weszli badacze i eksperci, znawcy Rosji i tematyki wschodniej. W gremium pozostali dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt oraz historyk dr Andrzej Grajewski. Nowi członkowie grupy to m.in.: dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża, prawosławny teolog ks. prof. dr hab. Henryk Paprocki, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Ernest Wyciszkiewicz, a także profesorowie Grzegorz Motyka i Andrzej Nowak z PAN.

Warto dodać, że kilka tygodni wcześniej pracę rozpoczęła podobna grupa polsko-ukraińska.

Powołana w styczniu 2002 roku Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych to gremium doradcze rządów obu państw, złożone z ekspertów i naukowców wyznaczonych do omawiania najtrudniejszych kwestii w stosunkach polsko-rosyjskich. W grudniu 2015 ze współprzewodniczenia zrezygnował prof. Adam Rotfeld, który piastował to stanowisko od 2008 r. Po raz ostatni Grupa zebrała się 16 listopada 2013 r. w Kaliningradzie.

Za: pch24.pl, źródło: KAI, rmf24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Janusz Korwin-Mikke zawieszony w działalności europosła! Unia Europejska to komunistyczny kołchoz!

„Przez 3 miesiące ukrywano atak na Polkę”. Brytyjska policja ujawnia nagranie [WIDEO]