Agenci CBA zatrzymali we wtorek stołecznego urzędnika. Akcja została przeprowadzona chwilę po tym, gdy ten przyjęła łapówkę w wysokości kilku tysięcy złotych. Zatrzymany zarządał łapówki w zamian za wstrzymanie czynności egzekucyjnych dotyczących wielotysięcznych należności skarbowych.
Zgromadzone przez CBA materiały dowodowe zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Po doprowadzeniu do prokuratury z zatrzymanym zostaną wykonane dalsze czynności procesowe. CBA przypomina, że osoby które dały się uwikłać w proceder i wręczyły korzyść majątkową mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 Kodeksu Karnego. Zgodnie z Kodeksem Karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania. Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa – podało CBA.
Materiał zgromadzony przez CBA został już przekazany do prokuratury. Zatrzymanemu zostaną postawione zarzuty.
CBA przypomina, że osoby, które wręczyły „korzyść majątkową” mają możliwość uniknięcia odpowiedzialności w związku z tzw. klauzulą niekaralności wynikającej z KK.
Aby skorzystać z tego „okienka”, sprawa musi dotyczyć przyjęcia łapówki przez osobę pełniącą funkcje publiczne, ponadto sprawa musi zostać zgłoszona służbom zanim te się o niej dowiedzą.
Udzielający łapówki zobowiązany jest też do przedstawienia wszystkich okoliczności.