Węgierscy Żudzi przywiezieni do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau w okupowanej Polsce (fot. en.wikipedia.org)

– To była celowa polityka hitlerowskich Niemiec: wyniszczenia, eksterminacji narodu polskiego. Ginęli zatem Polacy tysiącami, cywilni i duchowni. To były uderzenia w polską elitę, ludzi walczących – mówił senator Michał Seweryński podczas spotkania z przedstawicielkami Klubu Byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego dla Kobiet Ravensbrück.

Spotkanie byłych więźniarek z senatorami odbyło się w ramach posiedzenia senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w 73. rocznicę wyzwolenia obozu, w którym wymordowano ponad 30 tysięcy Polek. Przeżyło tylko 8 tysięcy. Były poddawane eksperymentom pseudomedycznym: zarażane, poddawane operacjom na układzie kostnym, cielesnym, sterylizowane.

Dzisiejsze wydarzenie, mówił podczas spotkania senator Michał Seweryński z Prawa i Sprawiedliwości, „wpisuje się w trwałe postanowienie, aby upamiętnić to co się stało w obozie Ravensbrück poprzez szacunek wyrażany więźniarkom, męczonym w tym obozie. Poprzez szacunek wyrażany dla tych osób, które przetrwały i tych osób, które nie przetrwały. Jest to nasz wspólny obowiązek”

Jak Polacy przedstawiani są w Muzeum Polin? Dlaczego zgadzamy się na finansowanie wystawy, która wzmaga antypolonizm? [WIDEO]

Przywrócić miejsce prawdzie historycznej

– W Senacie postanowiliśmy upamiętnić to co się stało w obozie Ravensbrueck poprzez szacunek wyrażany więźniarkom, męczonym w tym obozie. To nasz obowiązek – powiedział senator PiS, który umieścił to zagadnienie w kontekście polityki historycznej. – Coraz trudniej jest przeciwstawiać się fałszerstwom, jakie są produkowane wokół II wojny światowej i wokół jej przebiegu na ziemiach polskich oraz ofiar poniesionych przez naród polski, idących w miliony. Powinniśmy też mówić o holokauście narodu polskiego. W naszych współczesnych dziejach, kiedy musimy podjąć wytrwałe zabiegi o to, żeby przywrócić miejsce prawdzie historycznej o II wojnie światowej i o ofiarach, jakie naród polski poniósł w trakcie tej wojny oraz bohaterskiej postawie walczących zbrojnie Polaków – dodał, wskazując, że „takich przykładów męczeństwa narodu Polskiego, jak więźniarki z Ravensbrück, jest niestety znacznie więcej”.

– To była celowa polityka hitlerowskich Niemiec – wyniszczenia, eksterminacji narodu polskiego. Ginęli zatem Polacy tysiącami – cywilni i duchowni. To były uderzenia w polską elitę – ludzi walczących. Młodzież, która zerwała się w czasie Powstania Warszawskiego. We wszystkich tych, którzy nie złożyli broni. Dzisiaj każda z osób ocalałych z tego obozu jest wspaniałą kartą pamięci, wspaniałą kartą historii narodu polskiego – żywym dowodem na to, jaka była postawa naszego narodu w czasie II wojny światowej – przypomniał Seweryński.

Za: PAP, TVP.info

Polska straciła 18.0% populacji, Francja 1.4%, a Wlk. Brytania 0.9%. Mimo to nasz udział w odszkodowaniach od Niemiec wyniósł zaledwie 2.0%!

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here