w ,

Zapraszam na Wieczór patriotyczny na Kurdwanowie (Kraków) – 13 listopada 2016

Zbliża się 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Co roku w naszej Ojczyźnie odbywa się z tej okazji wiele wydarzeń patriotycznych – marszy, koncertów, konferencji, modlitw, wspólnych śpiewów. Jednym z takich wydarzeń jest odbywający się od 2012 r. w krakowskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Wieczór Patriotyczny.

Jest on inicjatywą animatorów lokalnej wspólnoty Ruchu Światło – Życie, popularnie nazywanego oazą. Uczestnicy tego wydarzenia rozważają polską historię, bogatą zarówno w piękne, jak i bolesne momenty, wspólnie śpiewają pieśni patriotyczne, a także modlą się w intencji Ojczyzny. Spotkanie to mocno nawiązuje do tradycji dzieł zapoczątkowanych przez ks. Franciszka Blachnickiego. Jego liczne inicjatywy – Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańska Służba Społeczna, a przede wszystkim Ruch Światło – Życie – dowodzą, że bardzo zależało mu na odbudowie kondycji moralnej narodu polskiego poprzez pracę z młodzieżą. Ideał umiłowania Ojczyzny, przekazany mu przez rodzinę i harcerstwo, wielokrotnie realizował w swym życiu oraz w swej posłudze.

Pomysł, aby zorganizować Wieczór Patriotyczny, powstał, kiedy kilku oazowiczów 11 listopada 2011 r. wracało z Lekcji Śpiewania piosenek patriotycznych, organizowanej co roku na Rynku Głównym w Krakowie przez Bibliotekę Polskiej Piosenki. Pomyśleli oni, że dobrą ideą byłoby zorganizowanie podobnego wydarzenia w mniejszej skali – dla przyjaciół, parafian, a później coraz większej liczby ludzi. Pierwsza Edycja Wieczoru Patriotycznego na Kurdwanowie odbyła się w 2012 r., w salce w domu parafialnym i zgromadziła garstkę oazowiczów. II Wieczór ponownie odbył się w sali oazowej, lecz obecnych było nieco więcej osób. Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na pieśni związane z powstaniem styczniowym, ze względu na przypadającą wówczas okrągłą rocznicę jego wybuchu.

III Wieczór Patriotyczny, odbywający się w 2014 r., można uznać za przełomowy. Po raz pierwszy na to wydarzenie zostały zaproszone osoby spoza oazy. Ogłoszenia o spotkaniu pojawiły się podczas niedzielnych Mszy Świętych w kurdwanowskiej parafii, a plakaty zostały rozwieszone w gablotach przy kościele. Odbyło się ono w parafialnej auli, a liczba uczestników wynosiła 100. Podczas Wieczoru śpiewane były pieśni patriotyczne, rozważano polską historię, nie zabrakło również modlitwy za Ojczyznę. W przerwie dla gości przygotowano słodki poczęstunek i herbatę. Przeprowadzona została zbiórka datków na potrzeby kurdwanowskiej wspólnoty oazowej. Rok temu spotkanie przebiegło podobnie, jednak miało temat przewodni – pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Po raz pierwszy patronat nad Wieczorem Patriotycznym objęła Rada Dzielnicy XI Miasta Krakowa oraz lokalne media – dzielnicowe „Wiadomości” i tygodnik „Niedziela” . Wydarzenie zgromadziło znacznie ponad 100 osób z różnych stron Krakowa i zostało uznane za wielki sukces naszej Wspólnoty.

Tegoroczny Wieczór Patriotyczny odbędzie się 13 listopada w auli Domu Parafialnego. Honorowy Patronat nad spotkaniem objęły: XI Dzielnica Miasta Krakowa oraz Diakonia Społeczna Ruchu Światło Życie. Nasi patroni medialni to: portal prawicowyinternet.pl, portal bosko.pl i Radio Pryzmat. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Więcej informacji o Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego a także o Wieczorze Patriotycznym na wieczorpatriotyczny.wordpress.com.

Anna Starzyk

Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1704534809769117/

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Fundacja, która żyje z publicznych dotacji, szkoli ludzi z innych fundacji, jak wnioskować o publiczne dotacje na fundacje… Tak wygląda wzorcowe zapętlenie systemu!

„Spożywczy rasizm”! Produkty przeznaczone na Europę Wschodnią gorszej jakości!