w ,

Zamordowany kapłan pracował na rzecz dialogu z islamem. Oddał ziemię pod meczet

Zamordowany przez islamskich radykałów 86-letni ksiądz Jacques Hamel współpracował z miejscowym imamem na rzecz tzw. dialogu międzywyznaniowego. 16 lat temu kierowana przez niego parafia przekazała społeczności muzułmańskiej ziemię pod budowę meczetu.

Od 10 lat był na emeryturze. Starał się jednak pomagać nowemu proboszczowi zastępując go pod nieobecność. Tak było właśnie tego tragicznego dnia…

Urodził się w Darnetal pod Rouen i przez całe życie był związany z okolicą. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 roku, a złoty jubileusz (50-lecie posługi) obchodził w 2008 roku.

Nie mogę pojąć, że to przydarzyło się nam. Nigdy nie otrzymaliśmy nawet gróźb – powiedział w rozmowie z dziennikiem Liberation” proboszcz ks. Moanda-Phuati. – Ksiądz Jacques Hamel mówił, że nie ma wystarczającej ilości kapłanów i może jeszcze służyć Kościołowi. Był bardzo ceniony przez ludzi, bo był dobrym, prostym człowiekiem bez ekstrawagancji. Bardzo dużo korzystaliśmy w naszej parafii Saint-Etienne z jego doświadczenia i mądrości – tłumaczył proboszcz, wskazując, że zamordowany duszpasterz „był praktycznie przez całe życie oddany służbie ludziom”.

Równie wstrząśnięci są parafianie. – To był człowiek, który wykonywał swoje obowiązki do końca. Pomagał proboszczowi. Nadal był bardzo dostępny dla każdego, był bardzo dobrym księdzem – powiedziała jedna z parafianek w rozmowie z „L’Express”. – Był tu od wielu lat, wielu parafian go znało. Mieszkał na plebanii w Saint-Etienne-du-Rouvray.

Mimo swojego wieku, wciąż był zaangażowany w życie parafii. Wspomina dziekan dekanatu Sotteville-lès-Rouen, ks. Aimé-Rémi Mputu: – Często mówiono mu żartobliwie: „Jacques ty robisz zbyt wiele, byłby już czas pójść na emeryturę”, a on odpowiadał: „czy ty widziałeś już księdza na emeryturze? Będę pracować do mojego ostatniego wytchnienia”.

Duchownego jako człowieka „troskliwego, dyskretnego z misjonarską duszą” wspomina były arcybiskup Rouen Jean-Charles Descubes.

W medialnym przekazie pojawiają się informacje oparte na wspomnieniach parafian, iż ks. Hamel na jednej z ostatnich prowadzonych przez siebie mszy wezwał do modlitwy przez całe lato za ofiary zamachów terrorystycznych we Francji.

Źródło: PCh24.pl/Tvn24

https://www.youtube.com/watch?v=lw5iJJwMe-o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Robert Winnicki: przez Strefę Schengen terroryści mogą swobodnie wjechać do Polski!

Tego wezwania papieża Franciszka nie zacytują lewicowo-liberalne media. Zobacz dlaczego!