w ,

ZDF nie chce przepraszać za „polskie obozy zagłady”

Niemiecka stacja ZDF nie chce pogodzić się z wyrokiem sądu dotyczącym przeprosin za używanie fałszywej zbitki „polskie obozy zagłady” i zaskarża postanowienie. Równocześnie przedstawiciele stacji mówią, że czują się dotknięci akcją „GermanDeathCamps”.

Jak podaje portal tvp.info, stacja ZDF zaskarżyła postanowienie Sądu Krajowego w Moguncji, który wydał klauzule wykonalności w sprawie przeprosin za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. Pełnomocnicy nadawcy domagają się odmowy uznania wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Ten nakazał stacji zamieścić (na miesiąc) informację prostującą kłamstwa historyczne – i to na pierwszej stronie serwisu ZDF.

Nadawca dotąd obchodził wyrok sądu. Przeprosiny opublikowane zostały w mało widocznym miejscu strony, a tytuł noty – „Przeprosiny Karola Tendery” – niewiele mówił odbiorcy. Pełnomocnik Tendery, byłego więźnia Auschwitz, ocenił, że wyrok sądu nie jest wykonywany właściwie i wystąpił do niemieckiego sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Do tego stanowiska przychylił się Sąd Krajowy w Moguncji. Właśnie od tego postanowienia odwołała się ZDF.

Stacja argumentuje, że uznane przez polski sąd dobro, jakim jest tożsamość narodowa, jest „sprzeczna z podstawowym rozumieniem dóbr osobistych przez niemiecki sąd konstytucyjny”. ZDF chciałoby zatem, by niemiecki sąd ocenił prawidłowość wyroku sądu polskiego. A to niedopuszczalne przez art. 36 rozporządzenia Rady Europy.

Na tym prawnicy stacji nie poprzestali. Uznali bowiem, że uruchomiona – w geście protestu wobec działań ZDF omijających wyrok – akcja „GermanDeathCamps” była dla nadawcy krzywdząca.

Za: pch24.pl, źródło: tvp.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

UWAGA! Anglicy zatrzymali ks. Jacka Międlara za „mowę nienawiści”!!!

Kobiety przeciwko czarnym protestom – Manifest „Więcej Piękna”