foto: egzekucja Polaków w Bydgoszczy (wrzesień 1939 r.)
w , ,

Znany nowojorski rabin był w szoku, gdy dowiedział się, że Niemcy mordowali także Polaków

Podczas ubiegłorocznej wizyty Donalda Trumpa w Warszawie, do Polski przyleciał również wpływowy nowojorski rabin Shmuley Boteach (ma prawie milion fanów na facebooku, a sam określa siebie nieskromnie „the most famous Rabbi in America”). Podczas wędrówek po Warszawie towarzyszył mu Marcin Czapliński (ostatnio nieustannie walczy o dobre imię Polski na gruncie angielskojęzycznych stron społecznościowych). Gdy dotarli na Pawiak rabin wraz z rodziną szczerze się zdziwili. – „To Niemcy też mordowali Polaków? Za co?”.

Pytanie rabina Boteacha na pierwszy rzut oka może się wydać szokujące. Jak można nie wiedzieć, że Polacy, tak samo jak Żydzi, byli prześladowani przez hitlerowskich najeźdźców? Jak można nie wiedzieć, że wielu musiało zginąć tylko dlatego, że ich ojczystym językiem był polski? Ano, niestety, można.

Trzeba mieć świadomość, że niewiedza wpływowego i medialnego rabina z Nowego Jorku może być pokłosiem blisko 50 lat izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Gdy byliśmy PRL-em naszą historię często opowiadano bez naszego udziału. Polacy w niewielkim stopniu mogli oddziaływać na postrzeganie siebie, jak i swojej historii bowiem w większości byli zatrzaśnięci za żelazną kurtyną.

Sytuacja zmieniła się po 1989 roku, ale tak na dobre dopiero po upowszechnieniu się internetu. Dopiero dziś, mając narzędzia, możliwości i potencjał jesteśmy wstanie wpływać na to, jak postrzegają nas inni. Jesteśmy w stanie zasypywać luki i dziury w pamięci historycznej innych nacji.

Jedyny problem jest taki, że musimy to robić sami. Nikt z zewnątrz nie ma bowiem specjalnego interesu w tym, aby prostować naszą wypaczoną przez innych historię. Więc, albo zrobimy do sami, albo będzie tak, jak jest teraz.

Jestem przekonany, że wiedza i świadomość rabina z USA, ale także milionów innych osób na świecie, na temat Polski i naszej historii byłaby znacznie większa, a spojrzenie o wiele bardziej obiektywne, gdyby nie ZSRR i PRL. Dziś mamy potężną pracę do wykonania. Na szczęście mamy też odpowiednie narzędzia, aby to zrobić. I to daje nadzieję, że kropla po kropli będziemy drążyć w skale niewiedzy i nieświadomości, aż uzyskamy stan, który będzie się w pełni pokrywał z historyczną prawdą na nasz temat.

Za: niewygodne.info.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Po imieniu nazwał zdradzieckie zachowanie Róży Thun. Europejska lewica pozbawiła go funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego

dr Ewa Kurek: „O zbrodniach żydowskich mówić nie wolno. Ten kanon jest utrzymywany przez wieki”