16 maja 2016 przywrócono Karpacki Oddział Straży Granicznej!

0
1497

16 maja br. przypada 25. rocznica utworzenia Straży Granicznej. W uroczystościach jubileuszowych zorganizowanych w Nowym Sączu uczestniczył Mariusz Błaszczak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W trakcie uroczystości minister Mariusz Błaszczak oficjalnie ogłosił odtworzenie zamkniętego w 2013 r., Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Szef MSWiA na stanowisko Komendanta Oddziału powołał ppłk Stanisława Laciugę.

W swoim wystąpieniu minister podkreślił, że ze względu na obecne wyzwania, granic kraju musi strzec formacja profesjonalna i odpowiednio wyposażona. Minister przypomniał, że kiedy inne państwa europejskie zwróciły się o pomoc, funkcjonariusze Straży Granicznej udzielili im wsparcia m.in. na Węgrzech, Słowacji. Obecnie 30 funkcjonariuszy Straży Granicznej przebywa w Macedonii, gdzie w sposób praktyczny reagują na zagrożenia migracyjne. W duchu europejskiej solidarności, udzielamy wsparcia innym państwom w ochronie ich granic.

Minister przypomniał założenia zaproponowanego przez niego programu modernizacji służb mundurowych, który pozwoli między innymi Straży Granicznej, lepiej wypełniać swoje zadania. Minister podziękował również funkcjonariuszom SG za ich pełną poświęcenia służbę i wspólnie z Komendantem Głównym SG, Markiem Łapińskim odznaczył tych wyróżniających się. Z okazji Święta Straży Granicznej w całej formacji awansowano łącznie 242 funkcjonariuszy w korpusie oficerów, 551 w korpusie chorążych oraz 340 w korpusie podoficerów.

za: mswia.gov.pl
za: mswia.gov.pl

Krzyżem Zasługi odznaczono 19 osób, 167 osób – Medalem Za Zasługi dla Straży Granicznej, 126 funkcjonariuszy i pracowników – Medalem za Długoletnią Służbę i 140 funkcjonariuszy – Odznaką Straży Granicznej.

Po zakończeniu uroczystości miał miejsce briefing prasowy ministra Błaszczaka. Odpowiadał między innymi na pytania dotyczące Światowych Dni Młodzieży oraz potwierdził plany przywrócenia do funkcjonowania jednostek podległych Karpackiego oddziału Straży Granicznej.

Za: mswia.gov.pl

Warto w tym kontekście przypomnieć to nagranie:

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here