w

200 zniesławień Polski w miesiąc! Reduta Dobrego Imienia będzie monitorować Internet

Informacja od Reduty Dobrego Imienia:

Uruchomiliśmy system do wykrywania zniesławień Polski w internecie.

Misją Reduty Dobrego Imienia jest reagowanie na zniesławienia dotyczące Polski i Polaków, jakie pojawiają się w prasie polskiej i zagranicznej. Analizowanie doniesień medialnych wymaga dużego zaangażowania i wsparcia wielu wolontariuszy. Aby zoptymalizować te działania, przygotowaliśmy system informatyczny, który pozwoli skrócić czas wykrycia zniesławienia i reakcji na nie. Od 19 września br. znalazł już 200 potencjalnych zniesławień.

Narzędzie stworzone przez młodych informatyków jest inteligentną wyszukiwarką opartą na silniku google. System odpytuje googla, czy, gdzie, w jakim języku i ile razy znalazł w internecie wybrane hasła, typu „polski obóz koncentracyjny”, „polskie getto”, „polskie SS”. Przeszukuje strony www, blogi, a także media społecznościowe, analizuje wpisy na profilach Facebook oraz Twitter. Informacja zwrotna archiwizowana jest w postaci pliku pdf, który przy braku reakcji na pismo wzywające do sprostowania nieprawidłowej informacji, może stać się dowodem w sprawie sądowej.

– To, co do tej pory mogliśmy robić tylko dzięki wsparciu wolontariuszy z całego świata, teraz możemy trochę przyspieszyć. Narzędzie znacznie skróci czas wymagany do podjęcia odpowiednich kroków. W wynikach, jakie otrzymujemy, widać wyraźnie, że w wielu przypadkach zniesławienia wynikają z niewiedzy piszących i powielania zasłyszanych informacji, nie są celowym działaniem – mówi Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia. Jeśli blogerka modowa, pisząc nowy post, używa niepoprawnego sformułowania „polski obóz koncentracyjny w Ravensbrück”, to znaczy że najprawdopodobniej powieliła jakąś informację, którą wcześniej przeczytała lub opiera się na potocznych sformułowaniach, które funkcjonują w jej środowisku. Takich przykładów, jak ten, jest jeszcze więcej w internecie – dodaje prezes.

System jest wewnętrznym narzędziem Reduty Dobrego Imienia. Użytkownicy internetu będą mieli jedynie dostęp do tzw. Indeksu RDI, czyli statystyk pokazujących liczbę znalezionych zniesławień. Od dnia 19 września, czyli od momentu kiedy rozpoczęto przeszukiwanie internetu, do dzisiaj, system wykrył 200 potencjalnych zniesławień:

polish death camps: 94,
polish death camp: 33,
polish ss: 33,
polish ghetto: 12,
polnische wehrmacht: 7,
polnische konzentrationslager: 6,
polish concentration camp: 5,
polnische kz: 3,
polnische faschisten: 2,
polish concentration camps: 2,
polish getto: 1,
polnische vernichtungslager: 1,
polnische ghetto: 1.

Baza haseł, które są wyszukiwane przez system wciąż jest rozszerzana. Codzienne statystyki publikowane są na stronie www.rdi.org.pl

—–

System, który stworzyliśmy jest dla nas pomocą. W dalszym ciągu prosimy jednak Państwa o przysyłanie do nas zgłoszeń przez formularz kontaktowy. Naszym marzeniem jest żebyśmy sprawnie reagowali na wszystko co pojawia się w sieci. Jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany pomocą wolontariacką i analizowaniem zgłoszeń w różnych językach, także prosimy o kontakt poprzez formularz lub na adres mailowy [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Żądamy kary BEZWZGLĘDNEGO POZBAWIENIA WOLNOŚCI dla feministki, która zaatakowała policjanta!

Włochy notują rekordowy napływ imigrantów. Możliwości przyjmowania są już wyczerpane!