w ,

Bolszewickie bydło blokowało Marsz Pamięci w Hajnówce! [WIDEO]

Mimo zakazów burmistrza, blokady KODu, zimna i deszczu ulicami Hajnówki przeszedł marsz pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Mieli w nim iść „faszyści i bandyci (…) stwarzający zagrożenie dla życia i mienia”. Tak przynajmniej twierdzili miejscowi, którzy od kilku dni przestrzegali, aby zakazać wydarzenia. A jednak było spokojnie mimo, że z marszem poszła część jego przeciwników, która od czasu do czasu próbowała prowokować awanturę. Do żadnego incydentu jednak nie doszło.

Było wręcz uroczyście. Poczet sztandarowy, żołnierze z rekonstrukcji historycznej, banery i hasła. Młodzież wykrzyczała swe oddanie ojczyźnie, narodową drogę i pamięć o bohaterach, wśród których znalazł się także Romuald Rajs ps. „Bury”.

To jego właśnie część mieszkańców Hajnówki szczególnie nienawidzi. „Bury” likwidował zdrajców i kolaborantów, przez których śmierć poniosło wielu żołnierzy polskiego podziemia. Zdarzały się jednak historie tragiczne, gdzie w pacyfikowanych wioskach ginęli przypadkowi cywile. Niektórzy chłopi kazali zostać swym dzieciom w domach, po czym meldowali oddziałom „Burego”, że wioska jest opróżniona. Żołnierze podkładali wówczas ogień. W 1995 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Romualda Rajsa ze stawianych mu zarzutów popełnienia zbrodni przeciw ludzkości. W argumentacji napisano, że „działał on w stanie wyższej konieczności”.

„Bardzo łatwo jest mówić z takich komfortowych pozycji o tym, jak to wtedy było (…), ale przecież trwała wojna” – mówi Tomasz Kalinowski, rzecznik ONR. „Tutaj nawet gdybyśmy zrezygnowali z postaci kpt. Rajsa ten marsz byłby niewygodny” – dodaje Barbara Poleszuk, współorganizatorka marszu. „Kiedy w Narewce organizowano uroczystości z okazji rocznicy śmierci „Inki” pisano, że jest ona postacią kontrowersyjną. (…) To samo dotyczy postaci Zygmunta Szendzielarza, która również tutaj jest oczerniana”.

Co myślisz?

4 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. bolszewickie bydło? mam nadzieję, że to żart i ktoś szybko przeprosi za obelgi kierowane w stronę prawosławnych Polaków..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Krasnodębski: Tuska trudno popierać ze względów moralnych. Kwestia jego przyszłości jest drugorzędna

O śmierci Wójcikowskiego: „Wielu osobom w Polsce było nie w smak to co mówił! Potraciliby majątki!”