Bułgaria: w kraju powstają kolejne obozy dla uchodźców. Wbrew woli obywateli!

1
7518

Narasta fala strachu, gniewu i niepewności w bułgarskich regionach przy granicy z Turcją. Władze chcą budować kolejny obóz dla uchodźców w małej wiosce Lesowo liczącej 500 mieszkańców, w większości ludzi starszych i samotnych. Ma to być obóz typu zamkniętego.

Mieszkańcy województwa Jamboł protestują przeciwko pomysłom władz. Nie wierzą, że obiecane nieliczne patrole policji, których wioska od lat była pozbawiona, są w stanie zapewnić im bezpieczeństwo.

Na plakatach protestujących pojawiły się m.in. hasła „My, Bułgarzy nie chcemy uchodźców” i „Nasi przodkowie zrobili swoje, teraz kolej na nas”. Ten ostatni nawiązuje do czasów pięciu wieków jarzma tureckiego (do roku 1878). Bułgarzy przez 550 lat skutecznie opierali się islamizacji kraju.

https://www.youtube.com/watch?v=ufCESvXRjQI

Obóz ma powstać kilka kilometrów od granicy na terenie byłych, zniszczonych koszar. To także nie podobna się mieszkańcom Lesowa. Władze próbują łagodzić niepokoje i powstający obóz nazywają „placem kryzysowym”. Czy to pomoże? To mało prawdopodobne, tym bardziej, że szefowa MSW w ustępującym rządzie premiera Borisowa, Rumiana Byczwarowa, już zapowiada budowę kolejnych trzech obozów dla uchodźców, też nazywanych „placami kryzysowymi”.

Uspakaja jednak mieszkańców, że zima to okres spowolnienia przepływu imigrantów z południowego wschodu.

Część lokalnych polityków stara się umniejszać kwestie problemów z uchodźcami w tym regionie kraju. Wojewoda okręgu Jamboł, Dimityr Iwanow uważa, że niektórym zależy na tym, by sztucznie stwarzać napięcie w Lesowie i okolicy.

Pod koniec listopada w obozie dla uchodźców w pobliskim Harmanli doszło do zamieszek, w wyniku których rannych zostało kilkunastu policjantów.

Za: pch24.pl, źródło „TV Nova”

Komentarze:

komentarzy

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here