w ,

CETA nadchodzi. Kontrowersyjna umowa handlowa między Kanadą a UE wchodzi w życie!

Unijno-kanadyjska umowa o wolnym handlu CETA nadchodzi. Kontrowersyjne zapisy, które były negocjowane przez siedem lat zaczynają obowiązywać od czwartku 21 września 2017 roku.

Na ocenę skutków funkcjonowania CETA trzeba będzie poczekać. Wiadomo jednak, że od czwartku zniesione zostaną cła na większość produktów, którymi UE handluje z Kanadą. Ma to przynieść obniżki cen produktów po obu stronach oceanu. Jaka będzie praktyka, zobaczymy.

WIĘCEJ: Umowa CETA po POLSKU! Przeczytaj zanim pójdziesz na protest!

Umowa CETA na razie wchodzi w życie „tymczasowo”. Musi bowiem jeszcze zostać zaakceptowana przez parlamenty krajów członkowskich UE. Proces ten może zająć kilka lat. Wynik – po doświadczeniach z Walonią (Belgia), która sprzeciwiła się CETA, wcale nie jest pewny.

CETA ma spore grono krytyków. Kanada ma bowiem niższe standardy dotyczące bezpieczeństwa i oznaczania żywności niż UE. Przemysłowe rolnictwo jest tam uzależnione od pestycydów i GMO. Istnieją obawy, że tania i niezdrowa żywność uderzy m.in. w polskich rolników.

Źródło: rmf24.pl, pch24.pl

https://www.youtube.com/watch?v=W-Z2dn5hWEo

https://www.youtube.com/watch?v=et7r6HtJYWw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Zyski państwowych firm wzrosły o 200%, budżet ma 4,9 mld zł nadwyżki, a zadłużenie kraju spada. Wystarczyło przestać kraść

500+ jednak działa! O 18,2 tys. więcej urodzeń niż rok temu!