w , ,

Czesi chcą ominąć dyrektywę ograniczającą dostęp do broni. Politycy wyjątkowo zgodni!

Poprawka do konstytucji stanowiąca, iż każdy obywatel ma prawo do nabywania i posiadania broni dla celów bezpieczeństwa, będzie czeską odpowiedzią na proponowaną dyrektywę UE w sprawie broni palnej.

Projekt nowelizacji ustawy zasadniczej był omawiany przez czeski rząd w minionym tygodniu. Inicjatorem poprawki jest zwierzchnik resortu spraw wewnętrznych, Milan Chovanec. Na razie nie zapadły konkretne decyzje. Minister jest jednak dobrej myśli.

Nowela – jeśli rząd ostatecznie zdecyduje się ją poddać pod głosowanie – by przejść, będzie musiała uzyskać poparcie co najmniej trzech piątych posłów i trzech piątych senatorów. Chovanec ma nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta przed wyborami parlamentarnymi w październiku.

Myślę, że mamy bardzo dobrą pozycję negocjacyjną, aby uzyskać 120 głosów potrzebnych do jej przyjęcia w Izbie Poselskiej – stwierdził minister.

Według Martina Plíšeka z opozycyjnej partii TOP 09, wnoszenie projektu nie ma sensu. – To czysty populizm przedwyborczy, ponieważ nie ma potrzeby ustanawiania konstytucyjnego prawa do posiadania broni – przekonywał.

W uzasadnieniu projektu rządowego można przeczytać, że „poprawka musi być postrzegana w kontekście działań Komisji Europejskiej mających na celu ograniczenie praw właścicieli broni pod pretekstem walki z terroryzmem”.

Pierwotny wniosek przedstawiony przez Komisję przewidywał – poza pewnymi wyjątkami – wprowadzenie zakazu wszelkiego rodzaju broni półautomatycznej.

Czeski minister spraw wewnętrznych i środowiska opowiadające się za powszechnym prawem do posiadania broni zwracają uwagę, że w dyrektywie unijnej występuje cały szereg przepisów sprzecznych. Dotyczą one ograniczenia praw obecnych posiadaczy broni, bezpodstawnych wymogów odnoszących się do pojemności magazynków, sankcji nakładanych na strzelectwo sportowe itp.

Zwolennicy prawa do broni zdecydowanie sprzeciwiają się propozycji KE i zaapelowali o pomoc do polityków. Prawie wszyscy posłowie skrytykowali unijną dyrektywę o broni palnej. Trwają zabiegi o pozyskanie przychylności eurodeputowanych, by 14 marca zagłosowali przeciw prawu proponowanemu przez KE.

Jest to rzadki konsensus wśród czeskich posłów w tej wyjątkowej sprawie – komentował eurodeputowany Tomáš Zdechovský. Jedyny Czech w Parlamencie Europejskim, który wyłamał się z szeregu i wspiera nową dyrektywę to Luděk Niedermayer (PPE). Jego zdaniem, zmieniona wersja dyrektywy jest dopuszczalna, ponieważ zawiera m.in. „pożyteczne przepisy dotyczące lepszej wymiany informacji między państwami członkowskimi czy wspólne przepisy dotyczące znakowania broni palnej”.

Debata w sprawie poprawki do konstytucji w ramach rządu została poprzedzona spotkaniem ministra spraw wewnętrznych z przedstawicielami posiadaczy broni. Przekazali oni nowe petycje, które do tej pory podpisało około 50 tysięcy osób.

W Czechach jest ponad 300 tys. osób posiadających broń palną. – Dołożymy wszelkich starań by chronić nasze prawa – obiecał minister Chovanec.

Za: pch24.pl, źródło: euactiv.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0
Poeci-na-Usługach-Propagandy-Komunistycznej

Wisława Szymborska o śmierci Stalina. „Czy to ranek nad oknami tak oślepia, że dokoła patrzę łzami?”

“Czas kast III RP musi się zakończyć” – Adam Andruszkiewicz