w ,

Czy CETA stanowi zagrożenie dla Polski? [DYSKUSJA W STUDIO]

Zapisy umowy CETA doprowadzą do zniesienia praktycznie wszystkich ceł między państwami członkowskimi UE a Kanadą, co budzi wiele kontrowersji. CETA-sceptycy dostrzegają zagrożenie dla Europy w potencjalnych nieobiektywnych wyrokach sądów arbitrażowych, które będą rozstrzygać spory inwestycyjne. Ponadto przeciwnicy CETA obawiają się też zalewu rynku tanią żywnością genetycznie modyfikowaną z Kanady. Co więcej, ich zdaniem istnieje ryzyko, że umowa zadziała tak samo jak porozumienie NAFTA między USA, Kanadą i Meksykiem. Po ratyfikacji tego dokumentu pracę straciły miliony meksykańskich rolników.

Zwolennicy CETY dopatrują się w niej z kolei szansy na uwolnienie handlu, możliwości poszerzenia wyboru dla konsumentów, zwiększenia konkurencji między firmami, co zmobilizuje również polskich przedsiębiorców do zabiegania o klienta poprzez poprawienie jakości swoich produktów i zaproponowania za nie korzystnej ceny.

Czy umowa CETA faktycznie zagrozi bezpieczeństwu gospodarczemu Polski? Czy ucierpi na jej podpisaniu polskie rolnictwo? Na ten temat wypowiedzieli się goście portalu Świat Rolnika: Paulina Lota z Instytutu Spraw Obywatelskich oraz Przemysław Wipler, wiceprezes partii Wolność.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

MOCNE. Oprawca Żołnierzy Wyklętych przed sądem. Przerażające zeznania!!! [WIDEO]

Szwedzki pomysł na byłych dżihadystów. Zamiast więzień, DOBRA WSZELAKIE!