Czy ofiary komunistów doczekają się sprawiedliwości? Ziobro przeciwko „przedawnieniom” komunistycznych zbrodni i przestępstw! - PrawicowyInternet.pl
piątek, 5 czerwca, 2020

Czy ofiary komunistów doczekają się sprawiedliwości? Ziobro przeciwko „przedawnieniom” komunistycznych zbrodni i przestępstw!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Zdaniem Zbigniewa Ziobro przepisy, na podstawie których polskie sądy zamknęły znaczną część spraw dotyczących zbrodni komunistycznych są niekonstytucyjne. Szef resortu sprawiedliwości skierował w tej sprawie specjalny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Prokurator generalny podkreślił, że obecny stan prawny uniemożliwia odpowiednim organom państwa polskiego ściganie funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji. Chodzi zarówno o przedstawicieli służb, milicji oraz PRL-owskich urzędników, którzy niejednokrotnie wydawali polecenia katowania tzw. reakcjonistów, czyli osób sprzeciwiających się ówczesnemu totalitaryzmowi oraz wykonawców ich rozkazów, a także tych, którzy torturowali psychicznie i fizycznie opozycjonistów, ponieważ czuli się bezkarni i wiedzieli, że nigdy nie poniosą za to odpowiedzialności.

Za Grudzień’70 nikt nie poniósł kary, bo system III RP chronił komunistów. Miernik, który zaprotestował, dostał 10 m-cy paki…

W ocenie Zbigniewa Ziobro problem został wygenerowany przez nieścisłości prawne związane z „przedawnieniem” komunistycznych zbrodni i przestępstw. To właśnie dlatego w dużej mierze polskie sądy mają ogromne pole do różnych interpretacji „określonego prawem terminu”, po którym należy umorzyć postępowanie.

W złożonym w TK wniosku prokurator generalny zwrócił uwagę, że jest to „zbyt daleko idące” rozwiązanie przez co wymiar sprawiedliwości nie może pociągnąć do odpowiedzialności funkcjonariuszy poprzedniego systemu odpowiedzialnych za groźby, pobicia i znęcanie się nad opozycjonistami. Dodał, że stanowi to ewidentne naruszenie praw byłych opozycjonistów, którzy w PRL z powodów politycznych nie mieli żadnej możliwości dochodzenia swoich praw przed ówczesnymi sądami i obecne przepisy w wielu przypadkach nadal im to uniemożliwiają.

Inicjatywę Zbigniewa Ziobro poparli przedstawiciele IPN, którzy dotychczas mieli związane ręce, jeśli chodzi o „możliwość dalszego ścigania przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy PRL”.

Ziobro zapowiada kolejne zmiany w prawie: likwidacja okresu przedawnienia dla zabójców i komunistycznych zbrodniarzy.

– Gdyby Trybunał podzielił to stanowisko prokuratora generalnego, to z naszego punktu widzenia zachodziłaby możliwość ścigania tych przestępstw, które były zagrożone karą pozbawienia wolności do lat pięciu, które zgodnie z tymi przepisami i uchwałą Sądu Najwyższego uległy przedawnieniu – zaznaczył w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prokurator Robert Janicki z pionu śledczego IPN.

Dodał, że zakwestionowanie przepisów przez TK oznaczałoby wielki przełom, ponieważ pozwoliłoby raz na zawsze zlikwidować wszystkie pola do interpretacji stosowane przez sędziów. – Jeśli chodzi o internowania, kwalifikujemy je (prokuratorzy IPN – red.) jako zbrodnie przeciwko ludzkości. Część sądów podziela ten pogląd, ale część nie. Zdarzały nam się sprawy, które były umarzane – zakończył Janicki.

Źródło: „Nasz Dziennik”, pch24.pl

Po 89′ roku nie doszło do ROZLICZENIA komunistycznych SĘDZIÓW I PROKURATORÓW

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,128FaniLubię
17,911ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

[WYWIAD] Ksiądz, który ratuje życia!

2
Wywiad nagrany 13 kwietnia 2019 roku, przed szczecińskim Marszem dla Życia. 💬 Wywiad z ks. Tomaszem Kancelarczykiem, prowadzącym Fundację Małych Stópek pomagającą kobietom w trudnej...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy