w ,

Czy ofiary komunistów doczekają się sprawiedliwości? Ziobro przeciwko „przedawnieniom” komunistycznych zbrodni i przestępstw!

Zdaniem Zbigniewa Ziobro przepisy, na podstawie których polskie sądy zamknęły znaczną część spraw dotyczących zbrodni komunistycznych są niekonstytucyjne. Szef resortu sprawiedliwości skierował w tej sprawie specjalny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Prokurator generalny podkreślił, że obecny stan prawny uniemożliwia odpowiednim organom państwa polskiego ściganie funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji. Chodzi zarówno o przedstawicieli służb, milicji oraz PRL-owskich urzędników, którzy niejednokrotnie wydawali polecenia katowania tzw. reakcjonistów, czyli osób sprzeciwiających się ówczesnemu totalitaryzmowi oraz wykonawców ich rozkazów, a także tych, którzy torturowali psychicznie i fizycznie opozycjonistów, ponieważ czuli się bezkarni i wiedzieli, że nigdy nie poniosą za to odpowiedzialności.

Za Grudzień’70 nikt nie poniósł kary, bo system III RP chronił komunistów. Miernik, który zaprotestował, dostał 10 m-cy paki…

W ocenie Zbigniewa Ziobro problem został wygenerowany przez nieścisłości prawne związane z „przedawnieniem” komunistycznych zbrodni i przestępstw. To właśnie dlatego w dużej mierze polskie sądy mają ogromne pole do różnych interpretacji „określonego prawem terminu”, po którym należy umorzyć postępowanie.

W złożonym w TK wniosku prokurator generalny zwrócił uwagę, że jest to „zbyt daleko idące” rozwiązanie przez co wymiar sprawiedliwości nie może pociągnąć do odpowiedzialności funkcjonariuszy poprzedniego systemu odpowiedzialnych za groźby, pobicia i znęcanie się nad opozycjonistami. Dodał, że stanowi to ewidentne naruszenie praw byłych opozycjonistów, którzy w PRL z powodów politycznych nie mieli żadnej możliwości dochodzenia swoich praw przed ówczesnymi sądami i obecne przepisy w wielu przypadkach nadal im to uniemożliwiają.

Inicjatywę Zbigniewa Ziobro poparli przedstawiciele IPN, którzy dotychczas mieli związane ręce, jeśli chodzi o „możliwość dalszego ścigania przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy PRL”.

https://prawicowyinternet.pl/ziobro-zapowiada-kolejne-zmiany-w-prawie-likwidacja-okresu-przedawnienia-dla-zabojcow-i-komunistycznych-zbrodniarzy/

– Gdyby Trybunał podzielił to stanowisko prokuratora generalnego, to z naszego punktu widzenia zachodziłaby możliwość ścigania tych przestępstw, które były zagrożone karą pozbawienia wolności do lat pięciu, które zgodnie z tymi przepisami i uchwałą Sądu Najwyższego uległy przedawnieniu – zaznaczył w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prokurator Robert Janicki z pionu śledczego IPN.

Dodał, że zakwestionowanie przepisów przez TK oznaczałoby wielki przełom, ponieważ pozwoliłoby raz na zawsze zlikwidować wszystkie pola do interpretacji stosowane przez sędziów. – Jeśli chodzi o internowania, kwalifikujemy je (prokuratorzy IPN – red.) jako zbrodnie przeciwko ludzkości. Część sądów podziela ten pogląd, ale część nie. Zdarzały nam się sprawy, które były umarzane – zakończył Janicki.

Źródło: „Nasz Dziennik”, pch24.pl

Po 89′ roku nie doszło do ROZLICZENIA komunistycznych SĘDZIÓW I PROKURATORÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Policja: zatrzymano 18-letniego kibica, który napadł na 15-latka i zabrał mu bluzę z logiem przeciwnej drużyny. Grozi mu do 12 lat więzienia!

Nielegalna broń odkryta u „Obywatela RP”, który zaatakował dziennikarkę TVP! Oto Polska, przestępcy i byli ZOMO-wcy mają broń a normalni ludzie nie!