w ,

Czy „Przeszłość kończy się dzisiaj” czy wczoraj? Najlepsza Książka Katolicka roku 2017

Książka Beaty Piliszek-Słowińskiej pod znaczącym tytułem „Przeszłość kończy się dzisiaj” była dla mnie zaskoczeniem. Z notki na okładce wynikało, że trzymam w dłoni powieść o miłości, ale okazało się, że to tylko jeden z wielu jej wymiarów. Jest to przede wszystkim wartko napisana, chwilami wzruszająca książka o naszej skomplikowanej współczesności we wszelkich jej przejawach. Akcja powieści rozgrywa się w wyjątkowym momencie, między kwietniem a listopadem 2010 roku. Autorka, uciekając od ocen, przedstawia w prawdziwy i atrakcyjny zarazem sposób zdarzenia z życia wierzącej, chaotycznej, prostolinijnej, pełnej lęków, roztrzepanej idealistki z zasadami, która przypadkiem dowiaduje się, że żyje jej babcia, o istnieniu której nie wiedziała. W ten nieoczekiwany sposób w życie bohaterki wkracza historia, pociągając za sobą lawinę innych zdarzeń. Początkowo akcja rozwija się nieśpiesznie, poznajemy głównych bohaterów: cztery siostry, ich rodziny i problemy, lecz potem bieg zdarzeń nabiera tempa i naprawdę trudno oderwać się od lektury.

            Powieść chwilami zabawna, pozornie lekko przemykająca nad faktami, w swej najgłębszej wymowie zahacza o fundamentalne wartości, takie jak Bóg, prawda i wolność. Bohaterowie borykają się z problemami finansowymi, emigracją, różnicą poglądów, zdradą, chorobami, porażkami, nałogami i zależnością od nowoczesnych środków komunikacji, lecz w ich życiu zdarzają się także radości i sukcesy. Jest to intrygująca książka o wierze, nadziei i miłości, dająca siłę do zmagań z przeszłością i teraźniejszością.

            Powieść obyczajowa „Przeszłość kończy się dzisiaj” otrzymała nagrodę internautów w konkursie na „Najlepszą Książkę Katolicką 2017” w kategorii „Literatura” w plebiscycie zorganizowanym przez portal granice.pl, w którym wzięło udział ponad 15 tysięcy internautów (Źródło: granice.pl/kultura,oto-najlepsze-ksiazki-katolickie-2017,7065).


            Gorąco polecam osobom, bardziej kobietom, o tradycyjnym podejściu do życia, które szukają niebanalnej, interesującej książki o wartościach.

            Fragment wypowiedzi autorki:

            – Chciałam napisać powieść, która w nowatorskiej i zbeletryzowanej formie nawiązywałaby do historii powojennej i jej wpływu na nas. Siłą napędzającą bieg zdarzeń jest spotkanie krańcowo różnych osobowości, poszukiwanie porozumienia ponad podziałami, w końcu pełen niedomówień związek głównej bohaterki i nieznajomego, któremu raczej trudno zaufać. Czy siła pozytywnych emocji pomoże przezwyciężyć trudności, obawy i różnice?

            Od lat szukam odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak bardzo różnimy się od siebie w sposobie patrzenia na otaczający świat, dlatego na kartach powieści sygnalizuję rozważania na temat liberalizmu i konserwatyzmu. Przemyślenia i efekty dociekań zawarłam głównie w pierwszym tomie „Przeszłość kończy się dzisiaj”. Nie wszystkie zjawiska i fakty nazywam po imieniu, wolę bowiem, aby każdy określił je i ocenił w sposób dla siebie najwłaściwszy. Przyznaję, że część tajemnic znajduje rozwiązanie dopiero w drugiej części, zatytułowanej „Łączą nas różnice”, która już niebawem ukaże się drukiem – powiedziała Beata Piliszek-Słowińska.

            Fragmenty recenzji „Przeszłość kończy się dzisiaj”

            Książkę czyta się szybko, odnajdując na jej kartach sytuacje ze swojego życia bądź z życia bliskich nam osób. Zwyczajni bohaterowie okazują się czytelnikowi bliscy, a opisywane wydarzenia nie są wydumane. Wszystko to, co opisała autorka, mogłoby wydarzyć się w naszych rodzinach, rodzinach naszych przyjaciół i sąsiadów. Tajemnice i niedomówienia z przeszłości intrygują, skłaniają do lektury. (Źródło: granice.pl)

            W trakcie lektury przekonamy się, że z problemami warto radzić sobie wspólnie. Zarówno główna bohaterka, jak i jej siostry są w stanie przetrwać trudne koleje losu dzięki wzajemnej pomocy. Rodzina to jednak nie tylko ci, którzy są wciąż z nami, ale również ci, którzy odeszli. Oni także, chociaż nieobecni, przewijają się przez karty powieści. Związek z nimi oraz pamięć o nich mają nie mniejsze znaczenie.

            Spotkanie przeszłości z teraźniejszością, eksponowane w książce, może dać z jednej strony nadzieję tym, którzy uważają, że w ich życiu nie stanie się już nic wartego odnotowania, szczególnie gdy chodzi o miłość, może też zmotywować nas do życzliwszego, a z całą pewnością bardziej uważnego, przyjrzenia się temu, co minione, niekoniecznie w poszukiwaniu oczywistych odpowiedzi czy rozwiązań na aktualnie nas trapiące bolączki, ale choćby dla samej wartości zrozumienia losów najbliższych, a pośrednio – zrozumienia samych siebie. (Źródło: lubimyczytac.pl)

            Powieść „Przeszłość kończy się dzisiaj” jest dostępna w: hurtowni motyleksiazkowe.pl oraz  w hurtowniach katolickich: BookSystem, dystrybucjakatolicka.pl, Emmanuel, Misericordia, Notus, a także wielu sklepach internetowych i księgarniach stacjonarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

OBRADY SEJMU LIVE! Lament TOTALNEJ OPOZYCJI! – 18 lipca 2017

Mediolan: imigrant rzucił się z nożem na policjanta krzycząc „chce umrzeć za Allaha!”