foto: euranet_plus (Flickr.com / CC by SA 2.0)| EPP (Flickr.com / CC by 2.0)
w ,

Czy Verhofstadt odpowie za znieważenie uczestników Marszu Niepodległości?

Instytut Ordo Iuris żąda pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej Guya Verhofstadta, w związku z jego głośnymi słowami: „Na ulice Warszawy wyszło kilka tysięcy faszystów, neonazistów, białych suprematystów”.

Prawnicy Ordo Iuris złożyli w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia prywatny akt oskarżenia o zniesławienie i znieważenie dra Bawera Aondo-Akaa słowami europosła Guya Verhofstadta. Jednocześnie złożyli wniosek do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego o pociągnięcia prominentnego polityka do odpowiedzialności dyscyplinarnej, w tym „nałożenia nagany, utraty prawa do otrzymywania diety, czasowego zawieszenia uczestnictwa w całości lub w części prac Parlamentu lub przedłożenia Konferencji Przewodniczących wniosku o zawieszenie lub odwołanie posła z jednej lub więcej funkcji z wyboru sprawowanych w Parlamencie”.

W połowie listopada przewodniczący frakcji liberalnej Europarlamentu żądał wszczęcia wobec Polski procedury z artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej, przywołując nieprawdziwy i krzywdzący obraz Marszu Niepodległości słowami: „Na ulice Warszawy wyszło kilka tysięcy faszystów, neonazistów, białych suprematystów. (…) Marsz ten miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie” – przypomina Ordo Iuris.

Reprezentowany przez prawników Instytutu jeden z uczestników Marszu, dr Bawer Aondo-Akaa poczuł się znieważony tą wypowiedzią. „Użycie wobec niego słów: faszysta, neonazista, a także biały suprematysta, narusza jego godność, przypisując jemu i innym uczestnikom Marszu cechy powszechnie uznawane za zniesławiające” – wskazuje Ordo Iuris.

Dr Bawer Aondo-Akaa jest znanym działaczem społecznym i patriotycznym, zaangażowanym w obronę godności ludzkiej na każdym etapie rozwoju człowieka oraz w obronę praw osób niepełnosprawnych. Jest ambasadorem Konwencji praw osób z niepełnosprawnościami ONZ, organizatorem cyklicznego Kongresu Wartości Życia Osób Niepełnosprawnych.

„Słowa polityka miały niewątpliwie charakter obelgi skierowanej pod adresem uczuć patriotycznych Polaków, były wyrazem uprzedzeń narodowych i religijnych oraz dyskryminacji ze względu na poglądy polityczne, ich celem było obrażenie narodu polskiego, a w szczególności wszystkich uczestników Marszu Niepodległości” – podkreślają pełnomocnicy pokrzywdzonego.

– W naszej ocenie wypowiedź pana Verhofstadta była zamierzoną i przygotowaną zniewagą wszystkich uczestników Marszu Niepodległości. Próby ukrycia się polityka za immunitetem nie mogą być tym razem skuteczne. Fakt posiadania immunitetu nie może powodować bezkarności w sytuacji oczywiście obraźliwych stwierdzeń pod adresem osób trzecich, a w tym przypadku z takimi właśnie mieliśmy do czynienia – mówi adw. Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

– Dr Bawer Aondo-Akaa dopuszcza przyjęcie przeprosin Gyua Verhofstadta, skierowanych do wszystkich uczestników Marszu Niepodległości, połączonych ze wspólnym złożeniem wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza – dodaje mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

Pełnomocnikami dr Bawera Aondo-Akaa są mecenasi: Jerzy Kwaśniewski, Bartosz Lewandowski oraz Filip Wołoszczak.

Źródło: Ordo Iuris, pch24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Unijny paradoks: Bruksela grozi Polsce sankcjami, ale Turcji przesyła w najlepsze miliardy euro!

Zmasowana krytyka Macierewicza? W ciągu ostatnich 2 lat w MON zawarto 250 umów na modernizację Sił Zbrojnych! Zobacz jakie!