w , ,

Czy Węgry wprowadzą euro?

Zdaniem Veroniki Jóźwiak, autorki analizy pt. „Perspektywy wprowadzenia euro na Węgrzech” przygotowanej dla Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych, na Węgrzech brak jasnego stanowiska co do perspektyw wprowadzenia w tym kraju europejskiej waluty.

Za euro przemawiają, zdaniem autorki, kwestie natury finansowej. Po roku 2020 nastąpi restrukturyzacja unijnego budżetu, co w połączeniu z wyjściem z UE Wielkiej Brytanii oznaczać będzie zmniejszenie wsparcia finansowego dla państw z poza unii walutowej. Środki, jakie Węgry otrzymują co roku z Unii stanowią 4 % PKB i ich utrata mogła by wpłynąć niekorzystnie na sytuację gospodarczą kraju a co za tym idzie na pozycję rządu. Większość społeczeństwa węgierskiego popiera przyjęcie europejskiej waluty w związku z tym Victor Orban nie powinien obawiać się ewentualnych negatywnych konsekwencji politycznych takiego rozwiązania.

Z drugiej strony Węgierski Bank Narodowy opowiada się za opóźnieniem wprowadzenia euro, być może nawet do 2030 roku, argumentując to tym, że kraje relatywnie słabe gospodarczo nie powinny się pozbawiać własnej waluty i możliwości prowadzenia własnej polityki monetarnej.

Zdaniem Veroniki Jóźwiak Victor Orban nie będzie podejmował debaty w kwestii euro przed wyborami parlamentarnymi planowanymi na wiosnę 2018 roku. Debata taka była by sprzeczna z przekazem partii rządzącej, krytykującej unijne instytucje. Drugim powodem wstrzymania się z decyzjami co do euro ma być oczekiwanie na ukształtowanie się kompromisu francusko-niemieckiego w sprawie reformy strefy euro.

Źródło: Biuletyn PISM nr 97 (1539)

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

WOLNOŚĆ przeciwko nocnej prohibicji! Berkowicz: Sami decydujmy gdzie i kiedy kupujemy alkohol!

W Polsce afera o Puszcze, tymczasem Niemcy wycinają w pień stary las pierwotny, bo przeszkadza im w rozbudowie kopalni węgla