w

Demokracja po turecku. Opozycyjny dziennikarz skazany za „obrazę prezydenta”.

Były redaktor tureckiej opozycyjnej gazety „Birgün” Barysh Indzhe został skazany na karę 21 miesięcy pozbawienia wolności za znieważanie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana – poinformowała gazeta „Hurriyet”.

Oskarżenie opiera się na apelacji, którą dziennikarz złożył w ramach wcześniejszej sprawy przeciwko niemu. Dotyczyła ona artykułu o korupcji z grudnia 2013 roku, który prezydent i rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju uznali za spisek w celu obalenia rządu.

Jak pisze „Hurriyet”, w tekście apelacji pierwsze litery każdego akapitu tworzyły słowo „złodziej”, co, zdaniem sądu, miało bezpośredni związek z prezydentem. Były redaktor powiedział w swojej obronie, że nie miał nic złego na myśli. Redakcja „Birgün” zamierza zaskarżyć wyrok do Trybunału Konstytucyjnego Turcji.

https://www.youtube.com/watch?v=iJPTzHE1atM

W połowie lutego za znieważenie Erdogana na 28 miesięcy pozbawienia wolności skazano 24-letnią dziennikarkę Hilal Kalafat. Sąd uznał, że w jednym z wpisów na Facebooku znieważyła ona głowę państwa. Wówczas dziennikarka przyznała się do winy, a karę więzienia zamieniono na zawieszenie wykonania kary na pięć lat.

Zgodnie z tureckim prawem za znieważanie prezydenta grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności od roku do czterech lat. Opozycja oskarża władze o to, że wykorzystują prawo do prześladowania ludzi o odmiennych poglądach. Według gazety „Today’s Zaman”, w 2014 roku w Turcji wszczęto setki spraw wobec osób, które znieważyły prezydenta Recepa Tayyipa Erdogan. Na ławie oskarżonych zasiedli „znani intelektualiści, dziennikarze i obywatele”.

Źródło: sputniknews.com

Unia Europejska ugina kolana przed Turcją.

Żadnej ugody z Turcją! Nie widzę żadnej różnicy pomiędzy islamską Turcją a islamistami z Syrii czy z Afganistanu! 6 miliardów euro dla Turcji i liberalizacja polityki wizowej dla Turków to klękanie Unii Europejskiej przed islamistami! Jedyne rozwiązanie problemu imigrantów to uszczelnianie granic, zawracanie łodzi i strzelanie w przypadku prób nielegalnego przekroczenia granicy.Za TV Republika (https://youtu.be/MosKQG5CD_Y)Obserwuj mnie na portalach społecznościowych:YouTube PrawicowyInternet: http://bit.ly/1hi2XbN!YouTube Dariusz Matecki: http://bit.ly/1IN40XlFacebook: https://www.facebook.com/prawicowyinternet/Twitter: https://twitter.com/dariuszmatecki

Opublikowany przez Prawicowy Internet na 9 marca 2016

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Donald Tusk brał pieniądze od Federalnej Służby Wywiadowczej Niemiec?

Islamizacja Europy. Czy nad Bazyliką św. Piotra w Rzymie zawiśnie czarna flaga kalifatu?