Demokracja po turecku. Opozycyjny dziennikarz skazany za “obrazę prezydenta”.

0
823

Były redaktor tureckiej opozycyjnej gazety „Birgün” Barysh Indzhe został skazany na karę 21 miesięcy pozbawienia wolności za znieważanie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana – poinformowała gazeta „Hurriyet”.

Oskarżenie opiera się na apelacji, którą dziennikarz złożył w ramach wcześniejszej sprawy przeciwko niemu. Dotyczyła ona artykułu o korupcji z grudnia 2013 roku, który prezydent i rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju uznali za spisek w celu obalenia rządu.

Jak pisze „Hurriyet”, w tekście apelacji pierwsze litery każdego akapitu tworzyły słowo „złodziej”, co, zdaniem sądu, miało bezpośredni związek z prezydentem. Były redaktor powiedział w swojej obronie, że nie miał nic złego na myśli. Redakcja „Birgün” zamierza zaskarżyć wyrok do Trybunału Konstytucyjnego Turcji.

W połowie lutego za znieważenie Erdogana na 28 miesięcy pozbawienia wolności skazano 24-letnią dziennikarkę Hilal Kalafat. Sąd uznał, że w jednym z wpisów na Facebooku znieważyła ona głowę państwa. Wówczas dziennikarka przyznała się do winy, a karę więzienia zamieniono na zawieszenie wykonania kary na pięć lat.

Zgodnie z tureckim prawem za znieważanie prezydenta grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności od roku do czterech lat. Opozycja oskarża władze o to, że wykorzystują prawo do prześladowania ludzi o odmiennych poglądach. Według gazety „Today’s Zaman”, w 2014 roku w Turcji wszczęto setki spraw wobec osób, które znieważyły prezydenta Recepa Tayyipa Erdogan. Na ławie oskarżonych zasiedli „znani intelektualiści, dziennikarze i obywatele”.

Źródło: sputniknews.com

Unia Europejska ugina kolana przed Turcją.

Żadnej ugody z Turcją! Nie widzę żadnej różnicy pomiędzy islamską Turcją a islamistami z Syrii czy z Afganistanu! 6 miliardów euro dla Turcji i liberalizacja polityki wizowej dla Turków to klękanie Unii Europejskiej przed islamistami! Jedyne rozwiązanie problemu imigrantów to uszczelnianie granic, zawracanie łodzi i strzelanie w przypadku prób nielegalnego przekroczenia granicy.Za TV Republika (https://youtu.be/MosKQG5CD_Y)Obserwuj mnie na portalach społecznościowych:YouTube PrawicowyInternet: http://bit.ly/1hi2XbN!YouTube Dariusz Matecki: http://bit.ly/1IN40XlFacebook: https://www.facebook.com/prawicowyinternet/Twitter: https://twitter.com/dariuszmatecki

Opublikowany przez Prawicowy Internet na 9 marca 2016

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here