za: http://rsf.org/
w

Dlaczego Polska nie spadła w rankingu wolności mediów, gdy Platforma przejmowała TVP, a policja robiła nalot na redakcję „Wprost”?

Organizacja „Reporterzy bez Granic” opublikowała ranking wolności mediów za 2015 rok. W porównaniu z 2014 Polska spadła w nim aż o 29 pozycji – na 47. miejsce. Wydźwięk uzasadnienia jest mniej więcej taki: Spadliśmy w rankingu, bo doszło do zmiany władzy, która wiązała się ze zmianą kierownictwa TVP, a dodatkowo pojawiły się plotki, jakoby rząd chciał „repolonizować” polskojęzyczne media należące do Niemców… Co ciekawe – gdy PO przejmowała kontrolę nad mediami publicznymi, a policja wchodziła do „Wprost”, to wówczas pozycja Polski rosła (sic!).

Takie cuda tylko w rankingu u „Reporterów bez Granic”. Ta szanowna organizacja co roku publikuje ranking wolności mediów, w którym kwalifikuje poszczególne państwa wg ilości przesłanek dających rękojmie wolności i niezależności mediów. Im więcej takich przesłanek występuje (albo im mniej jest przypadków łamania takich przesłanek), tym pozycja danego kraju w rankingu jest wyższa.

W najnowszym rankingu Polska odnotowała gigantyczny spadek w porównaniu z rankingiem za rok 2014. Otóż spadliśmy w nim aż o 29 pozycji i obecnie zajmujemy dopiero 47. miejsce na świecie (na 180 ewidencjonowanych państw). W uzasadnieniu dla mediów „Reporterzy bez granic” napisali mniej więcej tak: Polska odnotowała spadek, bo doszło do zmiany władzy, co w konsekwencji wywołało zmianę kierownictwa mediów publicznych. Ponadto pojawiły się plotki o rzekomym pomyśle „repolonizowania” polskojęzycznych mediów kontrolowanych przez podmioty z zagranicy. To wystarczyło, aby zjechać w rankingu aż do 47. miejsca (z 18. za 2014 rok).

Co ciekawe – kiedy poprzednia władza przejmowała kontrolę nad TVP, to pozycja Polski w rankingu rosła. Kiedy policja wchodziła do redakcji tygodnika „Wprost”, aby zdobyć informacje o źródle przecieku największej afery poprzedniego rządu, to pozycja Polski w rankingu rosła. Jeśli spojrzeć historycznie – spadki w rankingu wolności mediów nasz kraj odnotowywał wtedy, kiedy władzę w Polsce przejmowało PiS. Ciekawe…

Za: niewygodne.info.pl Źródło: http://rsf.org/en/ranking#

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

„Pisowiec nie żyje ch*j mu w szyję!” tak postępowcy komentują samobójstwo radnego PiSu. Gdzie jest HejtStop?

Wreszcie POLSCY BOHATEROWIE są chowani z należytymi honorami!