Dyskryminacja Polaków na Litwie utrzymana! Dlaczego rząd nie reaguje?

1
3278

Litewski rząd opowiedział się dzisiaj przeciw obywatelskiemu projektowi ustawy, który zezwala na oryginalny zapis nazwisk w dokumentach tożsamości. Małe państewko, łamie prawa Polonii a polskie władze udają, że tego nie widzą! Konsekwentnie zarówno Prawo i Sprawiedliwość jak i Platforma Obywatelska olewają polską wspólnotę na Litwie! 

Obywatelski projekt zakładał zezwolenie na zapis nazwiska w sposób oryginalny to jest w brzmieniu właściwym dla języka ojczystego osoby. Oryginalny zapis mógłby się pojawić zarówno na pierwszej stronie wydawanych przez Litwę dokumentów jak i na rewersie. Sprawa ta jest szczególnie ważna dla miejscowych Polaków. Od początku niepodległej Litwy zgodnie z jej prawem zapis ich nazwisk jest lituanizowany.

Rząd Algirdasa Butkevicziusa uznał, że spowoduje to chaos, stworzy przesłanki do stworzenia dwóch i więcej tożsamości w rejestrach urzędowych Litwy i innych państw. Ocenił też projekt ustawy jako niezgodny z konstytucją Republiki Litewskiej i wykładnią Sądu Konstytucyjnego.

Źródło: l24.lt/kresy.pl

Robert Winnicki wydaje się być jedynym posłem zabiegającym o pomoc Polakom mieszkającym na Litwie:

Komentarze:

komentarzy

1 COMMENT

  1. […] W tym dniu warto się zastanowić czy aby na pewno polskie władze z należytą stanowczością bronią praw Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju. Niedopuszczalnym jest aby mniejszości polskiej pozostawionej na Litwie odbierano podstawowe prawo człowieka, własne nazwisko. Polskie władze powinny zająć odpowiednie stanowiska przeciwko dyskryminacji Polaków! ZOBACZCIE: Dyskryminacja Polaków na Litwie utrzymana! Dlaczego rząd nie reaguje? […]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here