zdjęcia za prawy.pl
w

Dyskryminacja Polaków na Litwie utrzymana! Dlaczego rząd nie reaguje?

Litewski rząd opowiedział się dzisiaj przeciw obywatelskiemu projektowi ustawy, który zezwala na oryginalny zapis nazwisk w dokumentach tożsamości. Małe państewko, łamie prawa Polonii a polskie władze udają, że tego nie widzą! Konsekwentnie zarówno Prawo i Sprawiedliwość jak i Platforma Obywatelska olewają polską wspólnotę na Litwie! 

Obywatelski projekt zakładał zezwolenie na zapis nazwiska w sposób oryginalny to jest w brzmieniu właściwym dla języka ojczystego osoby. Oryginalny zapis mógłby się pojawić zarówno na pierwszej stronie wydawanych przez Litwę dokumentów jak i na rewersie. Sprawa ta jest szczególnie ważna dla miejscowych Polaków. Od początku niepodległej Litwy zgodnie z jej prawem zapis ich nazwisk jest lituanizowany.

Rząd Algirdasa Butkevicziusa uznał, że spowoduje to chaos, stworzy przesłanki do stworzenia dwóch i więcej tożsamości w rejestrach urzędowych Litwy i innych państw. Ocenił też projekt ustawy jako niezgodny z konstytucją Republiki Litewskiej i wykładnią Sądu Konstytucyjnego.

Źródło: l24.lt/kresy.pl

Robert Winnicki wydaje się być jedynym posłem zabiegającym o pomoc Polakom mieszkającym na Litwie:

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie sędziego TK, prof. Rzepliński szlochał w kącie widząc upadek postkomuny!

Marian Kowalski: Przestrzegałem przed wyborami, że romans z Kukiz’15 skończy się anihilacją Ruchu Narodowego!