w ,

Dżihadyści z Państwa Islamskiego chcą wykorzystać 1,5 tys. jazydzkich dzieci do zamachów

O stałym utrzymywaniu w gotowości na śmierć tak dużej liczby dzieci z rodzin jazydzkich poinformował Husajn Kaidi, urzędnik ds. porwań jazydów w Iraku.

 – W ciągu ostatnich dwóch lat udało nam się uwolnić z niewoli w ISIS 2640 porwanych jazydów.  Jednocześnie wciąż pozostaje w niewoli 3770 osób  – powiedział  urzędnik ds. porwań Jazydów Iraku Husajn Kaidi na konferencji prasowej zwołanej w związku z drugą rocznicą objęcia kontroli przez ISIS nad regionem Sindżar. W znajdującym się na terenie Iraku kurdyjskim mieście Sindżar i okolicy dżihadyści wymordowali dziesiątki tysięcy mężczyzn, a większość kobiet trafiła do niewoli. W grudniu ubiegłego roku, oddziałom kurdyjskim udało się odbić Sindżar. Był to duży sukces wojsk kurdyjskich zwanych peszmerga. Jednak około 40% terytorium zamieszkiwanego przez jazydów wciąż pozostaje w rękach Państwa Islamskiego.

W samym Sindżarze dla obrony przed ISIS stworzono siły oporu Sindżaru (Yekîneyên Berxwedanа Şingal — YBŞ) oraz ich żeńskie skrzydło YJŞ. Kurdowie liczą na dalsze sukcesy w wypieraniu ze swoich terenów dżihadystów.

Jazydzi są obecnie najbardziej zagrożoną mniejszością religijną w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Tradycja religijna jazydów sięga 2500 lat. Ich religia daleko wyprzedza Mahometa (VII w. n.e.), stąd nacisk na tę grupę, aby wyrzekła się „diabła”, w którego wierzy. Kolejna kwestia, która „przyciąga”  ekstremistów z ISIS  to wygląd jazydów. Kobiety o pięknych, błękitnych oczach, często bujnych blond włosach i lekko śniadawej cerze mocno odznaczają się wśród mieszkańców Iraku. Małżeństwa jazydów, zawierane przez wieki tylko w obrębie lokalnej społeczności, pozwoliły bowiem na zachowanie cech i rysów ich przodków, Ariów.

 Za: pch24.pl

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Islamista zaatakował maczetą policjantki w Belgii. Napastnik krzyczał „Allah Akbar” (wideo)

Terroryści na socjalu! Sprawcy ataków w Brukseli i Paryżu byli na utrzymaniu państwa