w

Euro 2016: Polska zagra z Portugalią i jej… byłymi koloniami. Zobacz skąd naprawdę pochodzą nasi przeciwnicy!

fot. REUTERS/Lee Smith Livepic

Większość czwartkowych rywali polskiej reprezentacji na Euro 2016 nie urodziła się w kraju, którego barwy teraz reprezentują. W przypadku Portugalii multikulturowość piłkarzy ma kontekst bardziej historyczny.

Trwa zwycięski marsz biało-czerwonych. Po dramatycznym meczu ze Szwajcarią, podopiecznych Adama Nawałki czeka kolejka przeszkoda. W czasie Euro 2016 wyrażenie „po raz pierwszy” używane jest coraz częściej. Po raz pierwszy w historii  bowiem Polacy zagrają w czwartek w ćwierćfinale Euro! Tym razem naszym przeciwnikiem  będzie 8. w rankingu FIFA Portugalia (Polska jest 27.).

Nasi piłkarze poradzili sobie z wieloetniczną reprezentacją Helwetów. Większość czwartkowych rywali także nie urodziła się w kraju, którego barwy teraz reprezentują. W przypadku Portugalii multikulturowość piłkarzy ma kontekst bardziej historyczny. Wielu naszych rywali z  podstawowej „11” pochodzi  z byłych portugalskich kolonii. I tak słynący z ostrej gry obrońca Pepe urodził się w Brazylii. Jego partnerami są urodzony w Niemczech Cedric i obrońca urodzony we Francji, Guerreiro. Także we Francji urodził się pomocnik Adrien Silva. Będący w dobrej formie Quaresma ma pseudonim „O cigano” – piłkarz ma korzenie romskie. Bramkostrzelny napastnik Nani urodził się w byłej portugalskiej kolonii – na Wyspach Zielonego Przylądka. I wreszcie gwiazda, która świeci najmocniej – Cristiano Ronaldo, popularnie nazywany od numeru na koszulce CR7. Napastnik Realu rozegrał w reprezentacji 125 spotkań, strzelając 56 goli. CR7 wart jest 110 mln euro. Gwiazdor także nie pochodzi z kontynentalnej Portugalii. Urodził się na bajecznej wyspie Madera. Jest synem sprzątacza zatrudnionego w klubie, w którym Cristiano zaczynał piłkarską karierę.

Dla młodego pokolenia Portugalczyków CR7 jest bezsprzecznie największą gwiazdą reprezentacji. Dla kibiców nieco starszych – niekoniecznie. Ci, od Ronaldo wyżej cenią talent Eusebio (1942-2014). Piłkarza, o którym mówiło się „europejski Pele”. Na ile jednak ten czarnoskóry piłkarz urodzony w Mozambiku, mający pseudonim „Czarna Pantera” był europejski? To za czasów Eusebio, piłkarza o bajecznej technice,  Portugalia była 3. drużyną świata.

Za: pch24.pl, źródło: www.fpf.pt

ZOBACZ: Hymn Euro 2016 dla Polski! David Guetta ft. Zara Larsson; This Ones For You Poland

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Internauci kolejny raz atakują Jana Pawła II. Powstała gra o strzelaniu do papieża!

Nadciąga kolejna fala imigrantów! Stąd zapewne pośpiech Niemców do pogłębiania integracji w Unii Europejskiej!