solidarnosc

Wybór ważnych moim zdaniem filmów dotyczących ruchu „Solidarność„.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej. Początkowo duże wpływy polityczne organizacji w III Rzeczypospolitej (np. Akcja Wyborcza Solidarność w latach 1997–2001) uległy następnie znacznemu osłabieniu.
„Solidarność” powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.
Od 2006 jest członkiem Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych.

Solidarność, Solidarność
Nowelowy film nakręcony dla uczczenia wydarzeń Sierpnia ’80. Obraz składa się z 13 etiud zrealizowanych przez wybitnych polskich reżyserów, którzy dzielą się swoimi refleksjami związanymi z 25. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”.
[youtubegallery]
Solidarność, Solidarność|http://www.youtube.com/watch?v=rpYlVgrWemc
[/youtubegallery]

„Matka Solidarności” – film W. Komana o Annie Walentynowicz

[youtubegallery]
Matka Solidarności|http://www.youtube.com/watch?v=iWV9jS5TvQ8
[/youtubegallery]

Plusy dodatnie – plusy ujemne.” Film dok. reż. Grzegorz Braun
Film przedstawia relacje świadków oraz dokumenty z początku lat 70-tych i późniejsze dotyczące TW „Bolek” oraz Lecha Wałęsy, powstawał w latach 2005-2006. Reżyser zastrzega, że nie chce przesądzać o tym, czy dotyczą tej samej osoby. „Pozostawiam to ocenie widzów” — mówi Braun. „Ale w moim przekonaniu, film nie pozostawia cienia wątpliwości, jakie były fakty” dodaje reżyser.
[youtubegallery]
Plusy dodatnie – plusy ujemne|http://www.youtube.com/watch?v=N8rJeDPOe9o
[/youtubegallery]

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0