w , ,

Grupa Wyszehradzka jest największym partnerem handlowym Niemiec

Grupa Wyszehradzka jest największym partnerem handlowym Niemiec pod względem obrotów, wyprzedzając m.in. Chiny i Francję. Znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej dla Berlina stale wzrasta – donosi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

„FAZ” przytacza dane z 2016 roku, według których obroty handlowe Niemiec z Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją wyniosły w 2016 roku 257 mld euro wobec 170 mld euro w wymianie z Chinami i 167 mld euro z Francją. Od początku tego roku do sierpnia wymiana handlowa wyniosła 183 mld euro, co oznacza wzrost o 9 proc. w stosunku do porównywalnego okresu w roku ubiegłym.

Niemcy są głównym inwestorem w Europie Środkowo-Wschodniej, a wartość ich inwestycji wyniosła na koniec 2016 roku prawie 60 mld euro. Dodatkowo w Niemczech pracuje ponad pół miliona pracowników z państw V4, w tym 366 tys. Polaków. Od 2013 roku ich liczba wzrosła o 70 proc., a po Brexicie zapewne jeszcze się zwiększy – można przeczytać w „FAZ”.

„FAZ”, wskazuje na rosnące znaczenie Grupy Wyszehradzkiej i jej konsolidację. W osobnym komentarzu Christian Geinitz pisze, że kraje Grupy Wyszehradzkiej mogą „wypiąć pierś do przodu”, gdyż sytuacja ich finansów publicznych jest solidniejsza niż na Zachodzie, a tempo wzrostu gospodarczego szybsze. „Austria ma rację zwracając się ku Europie Środkowo-Wschodniej. Niemcy powinny z niej wziąć przykład” – zauważa komentator.

Źródło: PAP, sejm.gov.pl

Węgry wprowadzają nowy przedmiot szkolny: wychowanie wojskowo-patriotyczne. Popieracie?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

W POLSCE dzieciom odmawia się prawa do wystawiania jasełek czy wspólnego śpiewania kolęd! Polityczna poprawność dotarła nad Wisłę!

Woś: Ludziom udało się wmówić, że teraz sędziów będzie wybierać minister Ziobro. To kompletna bzdura