w ,

Iran. Walentynki niezgodne z prawem szariatu. Władze grożą zatrzymaniami.

Aby walczyć z rozpowszechnianiem zachodniej, “zgniłej”, “dekadenckiej” kultury w Iranie, zakazano produkcji walentynkowych prezentów, miłosnych kartek i promowania święta zakochanych. Dotychczas obchodzenie walentynek nie było niezgodne z prawem, w 2016 roku islamskie władze poszły o krok dalej i groziły właścicielom sklepów, że jakakolwiek promocja Walentynek w ich wykonaniu, będzie traktowana jak przestępstwo.

Ostrzeżenia dostały także restauracje i kawiarnie. Władze przestrzegały przed “zgromadzeniami”, “podczas których dziewczęta i chłopcy mogą wręczać sobie walentynkowe prezenty”.

W 2011 roku przewodniczący związku drukarzy w Iranie Ali Niku Sokhan powiedział: “Obchodzenie zagranicznych uroczystości jest rozpowszechnianiem zachodniej kultury” “Iran ma starożytną cywilizację, a w kraju jest wiele dni na cześć dobroci, miłości i czułości”. 

Jeszcze do niedawna obchodzenie Walentynek było bardzo popularne w Iranie. Ostatnie działania władz są wyrazem obawy o zbytnie rozszerzanie się wpływów kultury zachodniej w tym kraju.

Z jednej strony takie działania władz Iranu muszą budzić całkowity sprzeciw, to jawny totalitaryzm wywodzący się z prawa szariatu ale z drugiej strony wartościowe jest docenianie własnej kultury i nie poddawanie się komercjalizacji. Polsko: Noc Kupały to nasze słowiańskie święto zakochanych! A nie komercyjne walentynki!

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Zobacz jak imigranci niszczyli południe Włoch w 2015 roku! Wideo! Będzie powtórka?

Dlaczego kochasz Polskę? ♥ Młodzi Polacy o swojej ojczyźnie.