w , ,

ISLAM: Gwałtownie wzrasta liczba samobójczych ataki z wykorzystaniem dzieci!

Do 27 wzrosła liczba dzieci wykorzystanych przez powiązaną z Państwem Islamskim organizację Boko Haram do przeprowadzenia samobójczych ataków. To aż o 300 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – alarmuje UNICEF.

– W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku liczba dzieci wykorzystanych w atakach bombowych jest niemal taka sama jak w całym zeszłym roku – to najgorsze z możliwych wykorzystanie dzieci podczas konfliktu – mówi Marie-Pierre Poirier, dyrektor regionalna UNICEF ds. Afryki Zachodniej i Środkowej.

Agenda ONZ przygotowała raport „Silent Shame: Bringing out the voices of children caught in the Lake Chad crisis”, w którym wskazano na zmianę taktyki terrorystów.

ZOBACZ KONIECZNIE: Ponad 2,5 mln ludzi opuściło domy uciekając przed krwawym Boko Haram. Wstrząsające dane!

https://www.youtube.com/watch?v=eHfpBHuP7QI

Od 2014 roku aż 117 dzieci zostało wykorzystanych do przeprowadzenia ataków samobójczych w miejscach publicznych w Nigerii, Czadzie, Nigrze i Kamerunie – cztery w 2014 roku oraz w kolejnych latach 56, 30.; w pierwszym kwartale tego roku było ich 27.

Boja się obecności dzieci

Do większości tych ataków wykorzystywane były dziewczęta. W efekcie obecność dziewcząt i chłopców w miejscach publicznych i punktach kontrolnych budzi lęk w tych państwach. Zachodzi bowiem obawa, że mogą posiadać materiały wybuchowe.

– Te dzieci są ofiarami, nie przestępcami – przekonuje Poirier. – Zmuszanie lub oszukiwanie dzieci, aby dokonywały tak okropnych aktów terroru, jest karygodne.

W 2016 roku UNICEF dotarł ze wsparciem psychologicznym do ponad 312 tys. dzieci w Nigerii, Czadzie, Kamerunie i Nigrze oraz połączył ponad 800 najmłodszych z ich rodzinami. W wyniku trwającego kryzysu ponad 1,3 mln dzieci zostało przesiedlonych.

Za: TVP.info, UNICEF

https://www.youtube.com/watch?v=wnPXHD4_90Y&t=9s

UNICEF apeluje do stron konfliktu o podjęcie działań w celu ochrony dzieci w rejonie:

  • Zakończenie wykorzystywania dzieci przez Boko Haram, zwłaszcza do przeprowadzania samobójczych ataków bombowych.
  • Zabranie dzieci ze strefy działań militarnych najszybciej jak to możliwe. Dzieci zatrzymane z powodu domniemanego lub faktycznego związku z grupami zbrojnymi powinny być jak najszybciej przekazane władzom cywilnym, poddane reintegracji oraz wspierane.
  • Otoczenie opieką i ochroną dzieci rozłączonych z rodzinami. Wszystkie dzieci dotknięte kryzysem wymagają wsparcia psychologicznego i bezpiecznej przestrzeni, aby wrócić do normalnego życia.

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Dlaczego przeważnie w artykułach o ISIS wstawiane są zdjęcia bojowników Hamasu ? Dla przeciętnego Kowalskiego(ignoranta nt Bliskiego Wschodu) może nie być różnicy bo tak czy siak to zwykle dziady z kałachami i Koranem „pod pachą”, ale jak ktoś się trochę więcej tym interesuje to może poczuć się lekko zażenowany.

2 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Byczki, kroszonki, jaja malowane, czyli tradycyjne polskie pisanki!

Jemen. Potężny kryzys humanitarny na naszych oczach. Skrajne ubóstwo i mordowanie tysięcy dzieci!