w ,

„Ja uciekam, a ty się tu z nimi pobaw”. Rosjanie prowokują polskich pilotów nad Bałtykiem

„Ok, to ja uciekam, a ty się tu z nimi pobaw” – usłyszeli w słuchawkach piloci polskich F-16 patrolujących przestrzeń powietrzną nad krajami bałtyckimi. Takie słowa wypowiedział rosyjski pilot jednego z dwóch Su-27, które miały zostać przechwycone nad Bałtykiem. Portal miesięcznika „Polska Zbrojna” opublikował wywiad z dowódcą polskiego kontyngentu lotniczego w krajach bałtyckich.

Rozmówcą „Polski Zbrojnej” jest ppłk Adam „Monk” Kalinowski. Ten doświadczony pilot (prawie 3 tys. godzin w powietrzu, w tym niemal 2,2 tys. godzin na F-16), obecnie dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik” w Szawlach na Litwie, na co dzień służy w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach na stanowisku dowódcy grupy działań lotniczych.

Pytany o to, jak wygląda przechwycenie w powietrzu obcej maszyny, ppłk Kalinowski opowiedział o jednej z takich misji:

– To był jeden z pierwszy alarmów „Alpha” na naszej zmianie. W powietrzu były dwa rosyjskie samoloty Su-27, a ich lot był, powiedzmy, zaczepny. Nasza para dyżurna wystartowała i po chwili była już nieopodal Rosjan. Jeden z rosyjskich pilotów powiedział wówczas drugiemu: „Ok, to ja uciekam, a ty się tu z nimi pobaw” – mówił lotnik.

– Chciał wejść naszym pilotom na ogon, podlecieć do nich od tyłu. Nasi oczywiście nie pozostawali dłużni. Takie manewrowanie wykonuje się w powietrzu z olbrzymią prędkością oraz z bardzo dużymi przeciążeniami. To wszystko m.in. po to, by podlecieć jak najbliżej i zrobić jak najdokładniejsze zdjęcia. Polscy piloci nie pozwolili na to Rosjaninowi. Zabawa była więc chyba niezbyt udana – ocenił Kalinowski.

Wyjaśnił, że piloci wykonując zdjęcia zbierają w ten sposób informacje o maszynach drugiej strony.

Zdaniem dowódcy kontyngentu „Orlik” aktywność rosyjskich samolotów jest zdecydowanie większa, niż wcześniej. – Jesteśmy na Litwie trzy miesiące i mieliśmy 18 alarmów. To więcej niż nasi poprzednicy z VII zmiany przez cały czas trwania ich misji – podkreślił Kalinowski.

Za: tvp.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

[MOCNY WYWIAD] Isakowicz-Zalewski: Dziś sytuacja Polaków na Ukrainie jest zła

Islandia, zabija się tam właściwie wszystkie dzieci z Zespołem Downa.