Jak karać za zbrodnie wojenne? Islamista za pozowanie z obciętymi głowami ofiar dostał dwa lata więzienia

0
7985

21-letni islamista, który w Syrii pozował do zdjęć na tle wbitych na żerdzie obciętych głów żołnierzy wojsk rządowych został skazany przez sąd we Frankfurcie nad Menem na dwa lata więzienia. Odpowiadał za zbrodnię wojenną.

Mężczyzna pochodzi z Offenbach. W 2014 roku udał się on do Syrii, by wziąć udział w walce po stronie dżihadystów. Niedługo potem powstały zdjęcia stanowiące materiał dowodowy w procesie. Jedno z fotografii rozpowszechniane było w internecie. Kolejne śledczy zabezpieczyli w telefonie komórkowym matki oskarżonego.

W czasie procesu islamista twierdził, że został zmuszony do pozowania z obciętymi głowami ofiar. Sąd był innego zdania. Przewodniczący składu sędziowskiego Thomas Sagebiel ocenił, że „swobodna poza” oskarżonego, przypominająca „myśliwego po polowaniu na dzikie zwierzęta”, świadczy o tym, że pozowanie nie było wymuszone. Islamista otrzymał karę dwóch lat więzienia.

To pierwszy wyrok skazujący na podstawie zdjęć wojny w Syrii. Według niemieckich mediów na terenie kraju przebywa obecnie 270 islamistów, którzy brali udział w walkach w Syrii. 70 z nich jest uznawanych przez  służby za zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Za: pch24.pl

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here