w ,

Jak proniemiecka partia pozbywała się polskiej kultury! PO sprzedała Polskie Nagrania za 8 mln zł. Warner chce je odsprzedać za 80 mln zł!

– Chcemy odkupić Polskie Nagrania za rozsądną cenę, żeby zabezpieczyć to wielkie dziedzictwo polskiej kultury dla przyszłych pokoleń – mówił w Krakowie dziennikarzom wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Pod koniec zeszłego roku MKiDN poinformowało, że umowa dotycząca odkupienia przez Skarb Państwa przedsiębiorstwa Polskie Nagrania nie może zostać sfinalizowana w 2017 r. ze względu na ograniczenia formalno-prawne, ale ministerstwo, Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Warner Music Poland „nie wykluczają podjęcia ponownych negocjacji w przyszłości”.

– Obie strony wyrażają dobrą wolę rozwiązania tej kwestii – powiedział wicepremier Gliński.

Należąca do Skarbu Państwa spółka Polskie Nagrania – najstarsza polska firma fonograficzna – została w kwietniu 2013 r. postawiona przez sąd w stan upadłości, a w 2015 r. sprzedana – jak przypomniał Gliński – przez poprzedni rząd za 8,1 mln zł Warner Music Poland. – My staramy się w tej chwili to odzyskać, żeby zabezpieczyć to wielkie dziedzictwo polskiej kultury dla przyszłych pokoleń, dla nas wszystkich – powiedział szef MKiDN.

Negocjacje z Warner Music Poland

Rozmowy o możliwości odkupienia firmy przez Skarb Państwa rozpoczęły się w połowie 2017 r. Warner Music Poland chciała, aby negocjacje poprzedziła niezależna wycena dokonana przez profesjonalny podmiot. Nieoficjalnie do MKiDN dotarła informacja, że szacunkowa wycena wyniosła między 50 a 80 mln zł. Resort dopuszcza rekompensatę inwestycji Warner Music Poland w zakup zbiorów i praw Polskich Nagrań, ale też poniesionych przez firmę kosztów. Warner, poza wykupem samej firmy (8,1 mln zł), zainwestował ok. 2-3 mln w uporządkowanie jej katalogu i kwestii praw autorskich.

– Obecne kierownictwo polskiego oddziału tej zagranicznej firmy jest w miarę odpowiedzialne i ono stara się udostępniać, przynajmniej np. zasoby jazzowe, ale nigdy nie wiadomo – jak to z firmami prywatnymi – czy ktoś tego nie kupi, nie sprzeda, czy nie przyjdzie inny dyrektor – mówił Gliński. Dodał, że z tego względu lepiej dla dziedzictwa narodowego będzie, jeżeli państwo polskie będzie te – jak to określił – „skarby rodowe” trzymało przy sobie.

Za: PAP, tvp.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Konrad Berkowicz zablokowany na Facebooku za prawdę o Róży Thun! [CENZURA!]

Tomasz Sakiewicz: “Prezydent Andrzej Duda dopiął swego, wyszantażował dymisję Antoniego Macierewicza”. Żelazny elektorat PiSu przeciwko zmianom.