w ,

Jak wyłudzali kamienice, to wszystko było zgodne z konstytucją. Jak zaczęto je odbierać oszustom, to stwierdzili że sprzeczne!

Projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa Patryka Jakiego i dr Kamila Zaradkiewicza, to coś na co Polska musiała czekać 28 lat. Przewiduje on, że prawo do rekompensaty będzie przysługiwało tylko byłym właścicielom i ich spadkobiercom. Handlarze roszczeń i innej maści pośrednicy zostaną z niczym. Nie mam wątpliwości, że ustawa ta, gdy tylko wejdzie w życie, będzie świetnym uzupełnieniem działań Komisji Weryfikacyjnej, która dziś odbiera kamienice oszustom (co dla wielu jej krytyków miało być – uwaga, uwaga – sprzeczne z konstytucją!).

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zaprezentował wczoraj projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Projekt ten przewiduje między innymi wyłączenie możliwości dokonywania zwrotów nieruchomości w naturze wraz z lokatorami, racjonalną wycenę wartości gruntów (uwzględniającą stan z dnia dokonania nacjonalizacji), a przede wszystkim prawo do rekompensaty będzie przysługiwało tylko byłym właścicielom i ich bezpośrednim spadkobiercom (wyłączenie udziału kuratorów).

ZOBACZ: Reprywatyzacyjne piekło: HGW oddaje kamienicę adwokatowi od rzekomo żyjącego 128-latka, a sąd to zatwierdza!

Co również istotne – wnioski z roszczeniami co do przedwojennego mienia będzie można składać tylko przez rok, od momentu wejścia w życie ustawy. Ma to definitywnie zamknąć temat wszystkich reprywatyzacji w Polsce.

Ciekawe, że w wielu kwestiach podobna ustawa (w znaczeniu systemowym) była już raz procedowana w polskim parlamencie. Działo się to w roku 2001. Wówczas jednak ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski ustawę zawetował (za co nie tak dawno został nazwany przez posła Kukiz’15 Stanisława Tyszkę mianem „ojca chrzestnego mafii reprywatyzacyjnej w Polsce”). Jako powód zawetowania kancelaria prezydenta wskazywała wówczas, że ustawa ta była „nie do zrealizowania przez państwo polskie”.

Osobiście nie mam wątpliwości, że ustawa Jakiego&Zaradkiewicza, gdy tylko wejdzie w życie, będzie świetnym uzupełnieniem działań Komisji Weryfikacyjnej, która dziś odbiera kamienice oszustom. Ciekawe czy ustawa ta – tak jak miało to miejsce w przypadku Komisji – będzie uznawana jako „sprzeczna z konstytucją”? W tym kontekście warto przypomnieć, że przed powołaniem Komisji Weryfikacyjnej tuziny prawniczych „ekspertów” twierdziło, że nie będzie ona chronić pokrzywdzonych, a dodatkowo że będzie sprzeczna z konstytucją. Rzeczywistość okazała się być zgoła odmienna…

Za: niewygodne.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Andrzej Duda gwałtownie traci poparcie! Czy to wynik zablokowania reformy sądownictwa?

Patryk Vega, reżyser filmu „Botoks”: jestem katolikiem i kwestia aborcji jest dla mnie czytelna