Jan T. Gross ponownie atakuje: Rodzice z dziećmi, tysiące ludzi krzyczało „sieg heil”

0
3925

Jan Tomasz Gross, polsko-amerykański socjolog i historyk, profesor wydziału historii Uniwersytetu Princeton, w artykule opublikowanym na łamach dziennika „New York Times” atakuje tegoroczny Marsz Niepodległości. Według socjologa, uczestnicy marszu mieli wznosić okrzyki „sieg heil!” oraz „Ku Klux Klan!”.

W artykule „Poles Cry for »Pure Blood« Again” (ang. – Polacy ponownie domagają się „Czystej Krwi”) Jan Tomasz Gross stwierdza, że tegoroczny Marsz Niepodległości może być wyznacznikiem kierunku, w jakim zmierza Polska. Zdaniem socjologa, tym kierunkiem jest faszyzm.

„Dziesiątki tysięcy ludzi – w tym wielu młodych mężczyzn z podgolonymi głowami, ale również pewna ilość rodziców z dziećmi – zgromadziła się w stolicy Polski, by uczcić Święto Niepodległości marszem, współorganizowanym przez dwie neofaszystowskie organizacje” – pisze Gross. „Machali biało-czerwonymi polskimi flagami, wznosili zapalone pochodnie i mieli symbole „białej siły”. Nieśli transparenty »Śmierć wrogom Ojczyzny« oraz wykrzykiwali »sieg heil!« i »Ku Klux Klan!«” – kontynuuje swoją relację marszu.

Incydent z Obywatelkami RP

Gross opisuje również incydent z marszu, kiedy „tuzin niesamowicie odważnych kobiet” wmieszał się w maszerujących, a po rozwinięciu długiego transparentu z napisem „Stop Faszyzmowi” został „natychmiast zaatakowany”. Część z kobiet, według socjologa, miała zostać „pchnięta na ziemię”, a inne miały zostać „kopane” przez maszerujących.

Jak relacjonuje Gross, wprawdzie Prezydent RP Andrzej Duda potępił marsz „mówiąc, że w Polsce nie ma miejsca na »chory nacjonalizm«”, ale już szef MSWiA, minister Mariusz Błaszczak, określił go jako „piękny widok”. „Jesteśmy dumni, że tak wielu Polaków zdecydowało się wziąć udział w uroczystości związanej z świętem Dnia Niepodległości” – przytacza słowa ministra Błaszczaka socjolog. „Biorąc pod uwagę to, co się wydarzyło, brzmi to szokująco. Ale dla tych z nas, którzy śledzą polską politykę, opinia ministra nie była zaskoczeniem” – komentuje Gross.

PiS i „niepokojąca transformacja polityczna”

Jan Tomasz Gross następnie przechodzi do krytyki Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem socjologa, od kiedy w 2015 roku PiS wygrał wybory parlamentarne oraz prezydenckie, Polska przechodzi „niepokojącą transformację polityczną”.

„Prawo i Sprawiedliwość to orwellowska nazwa dla partii, która ciągle pogwałca prawo, łamie przepisy konstytucyjne i jest całkowicie zdeterminowana, by poddać sądy swojej kontroli” – komentuje.

Zdaniem socjologa, Prawo i Sprawiedliwość, poprzez „przyczepienie się” dwa lata temu do sprawy kryzysu imigracyjnego, „kupiło” sobie głosy potrzebne do zwycięstwa wyborczego. Uważa, że obecnie za pomocą propagandy, rozprzestrzenianej m.in. przez TVP, straszy Polaków zagrożeniem dla suwerenności Polski ze strony UE, szczególnie za pośrednictwem imigrantów.

Sprawa imigrantów

„Rok temu jedna czwarta Polaków sprzeciwiała się przyjmowaniu każdego, kto uciekł przed zniszczeniem wojennym na Bliskim Wschodzie; po miesiącach nieustającej propagandy 75 proc. jest teraz przeciwnych” – pisze Gross, niejako zaprzeczając swojej wcześniejszej tezie o tym, że kwestia kryzysu wyniosła PiS do władzy. Od sprawy stosunku Polaków do imigrantów, socjolog płynnie przechodzi do wątku bardzo popularnego w jego twórczości tzn. rzekomej ksenofobii i antysemityzmu Polaków.

„Ich animus, który przenosi polski nacjonalizm w tak agresywnie ksenofobiczną artykulację, wynika przede wszystkim z głębokiej puli etniczno-religijnej nienawiści, która jest rdzenna dla Polski i historycznie była wymierzona w Żydów” – pisze Gross.

Jan Tomasz Gross od 1969 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest profesorem wydziału historii Uniwersytetu Princeton. W 1996 został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W styczniu 2016 roku Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do MSZ z prośbą o opinię dotyczącą możliwości odebrania profesorowi Janowi Tomaszowi Grossowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP.

źródło: 

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here